Ana Sayfa Gündem Kars’ta Sabahın Erken Saatlerinde Başlayan Kar Yağışı Şaşırttı

Kars’ta Sabahın Erken Saatlerinde Başlayan Kar Yağışı Şaşırttı

Yaz mevsiminin sona ermesiyle sonbahar kendini göstermeye başladı. Yılın ilk kar yağışının gerçekleştiği Kars'ta vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

678
0
Paylaş

Yaz mevsiminin sona ermesiyle sonbahar kendini hissettirmeye başladı. Yurt genelinde azalan hava sıcaklıkları ile birlikte kavurucu yaz sıcakları yerini serin havalara bıraktı. Bazı bölgelerde görülen mevsim normallerinin üzerinde seyreden havaların aksine, bazı bölgelerde ise mevsim normallerinin altında seyrediyor. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde düşük hava sıcaklıkları ölçümlenmeye başladı. Doğu Anadolu bölgesinde mevsimin ilk kar yağışı gerçekleşmiştir. Ordu, Ardahan, Ağrı ve Kars şehirlerinin yüksek kesimlerine yağan kar yağışı çevre halkta şaşkınlığa sebep oldu. Bazı bölgelerde kar kalınlığı 3 santimetreye kadar ulaştı.

Yaz tatillerini Karadeniz yaylalarında geçirenler ise havaların soğuması ve kar yağışının görülmesiyle yavaş yavaş dönüş hazırlıklarına başladılar. Ardahan’ın yüksek kesimlerinde görülen kar yağışı sonrasında hava sıcaklığı hızla düşmeye başladı. Ayrıca yüksek kesimlerde görülen kar yağışı hızını giderek arttırıyor. 

Kars’ta ise bir süredir aralıksız devam eden yağmur yağışı, bu sabah yerini kar yağışına bıraktı. Vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemeyerek ‘henüz Ekim ayının başındayız ama kış erken geldi, heryer bembeyaz’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ağrı’nın yüksek kesimlerinden olan Eleşkirt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Köse Dağı ise yılın ilk kar yağışıyla beyaz örtüye büründü.

Hava sıcaklıkları, ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normallerinde seyrediyor. Önümüzdeki günlerde bazı bölgelerimizde kısa süreli yağış geçişleri olabilir. Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemlerde uzmanlar vatandaşları salgın hastalıklar konusunda uyarıyor. En yaygın olarak grip konusunda vatandaşların dikkatli olmalarını öneriyorlar. Kalabalık yerlerde çok fazla bulunmamalarını önerirken, vatandaşların  toplu taşıma kullanırken bazı önlemler almaları gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here