Ana Sayfa Gündem Kamil Başoğlu’nu darbe gecesi kaçıran 12 sanığa son karar hapis cezası!

Kamil Başoğlu’nu darbe gecesi kaçıran 12 sanığa son karar hapis cezası!

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Kamil Başoğlu'nu darbe gecesi kaçıran 12 sanığın mahkeme tarafından son karar hapis cezası oldu. Detaylar içeriğimizde.

680
0
Paylaş

EDOK, Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Türkiye sınırları içerisinde 21 acemi piyade birliğinin bağlı olduğu komutanlıktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ileriye yönelik planlarını oluşturan ve uygulamalarını yönetir. Türkiye genelinde bütün askeri okullar en üst olarak Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na bağlıdır. 

15 Temmuz Feytullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi soruşturması kapsamında ordu dahil olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar incelemeye alınmıştı. Darbe girişiminde bulunan ve onları yönlendirenleri bulmak adına devletimiz oldukça sıkı bir şekilde çalışmaktadır. 15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı gece Eğitim ve Doktrin Komutanı Kamil Başoğlu’nu kaçıranların kimlikleri belirlendi. Mahkeme haklarında son kararı verdi. Kamil Başoğlu’nu kaçıranlardan 3’ü kayıp olmak üzere 12 sanık yarg önüne çıktılar. Feytullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında sanıklardan biri ağırlaştırılmış müebbet, dördü müebbet hapis cezası, iki sanık ise dokuz yıl olmak üzere hapis cezası aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı Reccep Tayyip Erdoğan’a suikast girişim ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Feytullahçı Terör Örgütü mensupları sanıklar dava sürecinde yapılan açıklamaların ardından Eğitim ve Doktrin Komutanı Kamil Başoğlu’nu kaçırdılar. 

Davayı Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi yürütüyor. Savcılık karar aşamasına yaklaşırken sanıklardan da esas ifadeler alındı. Mahkemede savunmalarını sunan sanıkların dosyaya eklenecek son sözlerini masum olduklarını, darbe girişimi ile bir alakaları olmadıklarını belirterek tahliyelerini istediler. Sanıkların son sözlerini söylemelerinin ardından makheme tarafından karar açıklandı. Mahkeme, sanık Abdullah Yılmaz için 9 yıl hapis cezası ve ağırlaştırılmış müebbet cezası hükmünü verdi. Eyyüp Baloğlu ve Tuna Han Ata müebbet cezası ve 7 yıl 6 ay hapis cezası verirken, Atahan Tatar ve Selami Darcan müebbet cezasına çaptırıldılar. Mahkeme aynı zamanda Feytullahçı Teör Örgütüne bağlı 2 sanığın masumiyetlerine inanarak yargılanan 2 er Tekin Göktaş ve Uğur Fidan’ın beraatinde karar kıldı. Ayrıca kayıp olan 3 sanığın ise dosyalarının ayrılması kararını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here