Paylaş

Pandemi nedeniyle işsizliğin önüne geçebilmek için 3 ay süreyle işten çıkarma yasağının uzatılıp uzatılmayacağı gündeme geldi. Coronavirüsün sebebiyet verdiği ekonomik şartların iyileştirilebilmesi için yapılan ücretsiz izin ödemesi, kısa çalışma desteği ve işten çıkarma yasağı parlamentoda yapılacak görüşmeleri müteakip belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Nisan 2020 tarihinden bu yana yürürlüğe giren işten çıkarma yasağını 3 ay süreyle uzatma yetkisine sahip.

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

17 Nisan günü çıkarılan yasa ile 3 ay sürmesine karar verilen yasak, 17 Temmuz 2020’de tamamlanacak. Yetkililer yasağın uzatılması konusunu gündeme aldığını işaret ederken, bu süreçte ücretsiz izin destek parası olarak 1170 TL’lik ödemenin uzayabileceği tartışmaları başladı.

Kısa çalışma ödeneği bu şartlar altında Haziran ayının sonunda tamamlanacak ve yine Cumhurbaşkanı Erdoğan bu süreyi 3 ay uzatabilme yetkisine sahiptir. Bu noktada desteğin çeşitli şekillerde işletme sahiplerine ve çalışanlara sunulması söz konusu olabilecek ve hazırlanacak istihdam ve teşvik paketleriyle yeni adımlar atılabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here