Ana Sayfa Gündem İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Not Skandalı Soruşturması Sona Erdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Not Skandalı Soruşturması Sona Erdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin notlarının illegal şekilde değiştiren iki personel hakkındaki soruşturma sona erdi !

1644
0
Paylaş

Ülkemizin en köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesinde şaşkınlığa yol açan bir olay yaşandı. Hukuk fakültesi öğrencisi olan 8 kişinin notlarının öğrenci işleri bürosundan değiştirilip geçer nota çevirildiği belirlendi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinde öğrenci olan 8 kişinin bitirme sınavı sonuçlarının ilan edilmesinden sonra notlarının değiştirilip geçer nota çevirildiği tespit edildi. Kimliği belli olmayan bir kişinin ihbar mektubu ile birlikte araştırılan olay İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi dekanlığı yapılan soruşturmalar sonucunda notların sınav sonuçları açıklandıktan sonra değiştirildiğini ispat etti. AKSİS üzerinden değiştirilen notlar ile alakalı olarak soruşturmalar devam ediyor.

İhbar mektubu ile gelişen soruşturma sonucunda İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü gerekli çalışmaları yaptı. Çalışmalar sonucunda Hukuk Fakültesinde öğrenim gören A.A, O.K., M.G., H.T.U., K.C.E., F.Ş, ve Y.K. isimli 8 öğrencinin bitirme ve bütünleme sınavı notlarının İstanbul Üniversitesi’nin Öğrenci Otomasyon akademik kayıt sistemi olarak adlandırılan AKSİS üzerinden geçer nota çevirildiği kanıtlandı. Bu işlemlerin hepsinin ise Serhat Ö. ve Musa T. ismindeki personel tarafından izinli personellerden birisi olan M.T. ‘nin kullanıcı adı ve şifresi ile birlikte sisteme giriş yapılıp notların düzenlenmesinin yapıldığı öğrenilen bilgiler arasında.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı iki personel hakkında “Sistemdeki verileri bozma, yok etme ve hukuka aykırı şekilde kazanç sağlama” suçlarından yargılanmasını talep etti. Öğrenciler hakkında ise İstanbul Üniversitesi tarafından soruşturma başlatıldı. Disiplin cezası alma ihtimali olan öğrencilerin olay ile alakalı olarak bağlantılarının ne olduğu henüz bilinmiyor. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi eski ve köklü bir düzene sahip olan bir yüksek öğretim kurumunun bu şekilde gündeme gelmesi ile birlikte bir çok kişi şaşkına döndü. Olayın bir ihbar mektubu ile belirtilmiş olması ise gariplikle karşılandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here