Ana Sayfa Gündem İçişleri Bakanlığı’ndan ‘İstisnai Vatandaşlık’ Haberine İlişkin Duyuru

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘İstisnai Vatandaşlık’ Haberine İlişkin Duyuru

İÇişleri Bakanlığı'nın istisnai vatandaşlık hakkındaki duyurusu içeriğimizin devamında...

653
0
Paylaş

Bir ülkenin vatandaşı olmak, o bireye o ülke içerisindeki sosyal ve bireysel haklardan tam anlamı ile faydalanma hakkı verir. Demokratik ülkelerde vatandaşlık hakkı oldukça önemli bir kavramdır ve bu vatandaşlık hakları sayesinde bireyler hayatlarını sürdürdükleri memleketlerinde devlet tarafından sunulan kamusal olanaklardan eşit olarak faydalanma hakkına sahip olurlar. Ancak bir ülkeye vatandaş olmaksızın mülteci olarak yerleştiğiniz durumda ise ülkede sunulan kamusal hizmetlerden diğer bireyler ile eşit oranlar da faydalanamayabilirsiniz. Pek tabii hürriyet ve yaşama hakkınız sizin için dünyanın her yerinde geçerlidir ancak kamusal anlamda sağlık hizmetlerinden faydalanırken masraf yapmanız gerekebilir yahut farklı bir vergi yüküne tabii tutulabilirsiniz.

Son günlerde basına yansıyan istisnai vatandaşlıklar hakkındaki haberlere İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Peki nedir bu istisnai vatandaşlık?

İstisnai vatandaşlık, bir ülkenin kanunen ve resmen vatandaşı olmayan bireylerin, bu ülkelerde bulundukları süre boyunca tıpkı kanuni vatandaşları gibi kamusal haklardan benzer bir şekilde faydalanabilmek için aldıkları vatandaşlık türüdür.

Bakanlık basındaki istisnai kimlikler iptal edilsin haberleri üzerine açıklama yapma gereği duydu. Bu açıklaması ise şöyle:

‘2011-2016 yılları arasında 7 bin 827 Suriyeli ve bin 587 Irak uyruklu insan Türk Vatandaşlığını kazanmıştır. Suriye uyrukluların büyük çoğunluğu anne ya da babası Türk vatandaşı olup 18 yaşına kadar nüfusa kaydedilmeyen soy esasına göre vatandaşlık kazanan kişiler olup MİT müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından sorun olacak durumlarının olmadığı tespit edilen ve istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanan kişilerin sayısı 514 tür. MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından sorun olacak durumlarının olmadığı tespit edilen ve istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanan insanların sayısı ise 179’dur’.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here