Ana Sayfa Gündem Ekim 2017 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Ekim 2017 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Engelli bireylerin evde bakımı için verilen evde bakım parası Ekim ayında ödenmesi bekleniyor.

648
0
Paylaş

Evde bakım aylığı için yetkili hastaneler tarafında % 50 oranında rapor verilmesi gerekmektedir. % 50 oranında rapor alan adaylar normal yaşamlarını tek başına idare edemedikleri için yaşantılarına katkı sağlamak için bu ücret ödenmektedir. Evde bakım maaşını sadece kişinin akrabaları alabilir. Evde bakım maaşı alabilmek için bir diğer şart ise hanede kişi başına düşen gelirdir. Evde yaşayıp bordrolu çalışan kişilerin maaşları toplanır ve evde ki kişi sayısına bölünür. Kişi başına asgari ücretin 2/3’ünden az düşerse evde bakım maaşı almaya hak kazanır. Evde bakım maaşı 2017 yılı için 960 Türk Lirasıdır. 

Evde bakım maaşı il il yatmaktadır. Ayrıca maaş her ayın 15’inden sonra yatmaya başlamaktadır. Doğal olarak Ekim 2017 ayı için evde bakım maaşı 15 Ekim ile 31 Ekim tarihleri arasında yatacaktır. Evde bakım aylığı 2018 ocak ayında  1.068 Türk Lirası Temmuz ayında 1.105 Türk Lirası olacaktır. 2019 yılı için ise ocak ayında 1.149 Türk Lirası temmuz ayında ise 1.207 Türk Lirası olacaktır. Bu aylığı almak için engelli kişinin ikamet ettği il ya da ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurmaları gerekmektedir. Başvuruların değerlendirilmesi sonucu engelli kişinin ya da temsilcisinin maaş alıp almayacağı 1 ay içinde belli olmaktadır. Eğer ailede maddi bir değişiklik olduğunda bunu beldirmeniz gerekmektedir. Zira daha sonra bu tespit edildiğinde hakkınızda yasal işlem ve gerekli yapatırımlar uygulanabilir. Üstelik maaş alan kişinin vefat etmesi durumunda da bu durumu il müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir. 

Evde bakım maaşını almak için bu saymış olduğumuz kriterlere uymanız ve başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. Yanlış beyanda bulunanlar tespit edildiğinde başvuruları geçersiz sayılır. Bunun için bilgileriniz eksiksiz be yanlışsız olmak zorundadır. Evde bakım maaşları her ay düzenli olarak verilmektedir. Her ayın ikinci  haftası ödenmeye başlanan evde bakım maaşları il il dağıtılmaktadır. Ve maaşların dağıtımı iki hafta içinde tamamlanmaktadır. Söz konusu evde bakım parasını engelli birey kendi alabileceği gibi yakın akrabalarıda alabilmektedir. Bu akrabaların kimler olduğu düzenlemede belirtilmiştir. Konu ile ilgili il müdürlüklerinden detaylı biligi alabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here