Ana Sayfa Gündem Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu Kararları Yayımlandı! Mülakatla Öğretmen Alımı ile İlgili Konuların Altı...

Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu Kararları Yayımlandı! Mülakatla Öğretmen Alımı ile İlgili Konuların Altı Çizildi

İstanbul'da düzenlenen 39. Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı neticesinde kurul kararları yazılı olarak ilan edildi ve mülakatla öğretmen alımı ile ilgili konuların altı çizildi.

555
0
Paylaş

Sendikalar, personellerin ve personel adaylarının çalıştıkları ve çalışacakları kurumlar ile ilgili olarak personel haklarının korunması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yürüten topluluklardır. Sendikalar aracılığı ile kurumlarda çalışan personellerin sorunları ve ihtiyaçları yetkili mercilere resmi yollardan aktarılır ve ilgili merciler de bu aktarılan bilgi ve verileri dikkate alarak çalışmalar yaparlar. Bu kapsamda sendikaların bir ülkedeki çalışanların haklarının korunması adına ne denli önemli birimler olduğu da açıkça ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de çeşitli alanlarda çalışanların haklarını korumak adına çalışmalarını sürdüren birçok sendika vardır.

GÜNCEL KONULAR ELE ALINDI

Bunlar arasında Eğitim-Bir-Sen ise eğitim alanındaki çalışanların yani öğretmenlerin ihtiyaçlarına ve haklarına yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirip, bildirgeler yayınlayan bir sendikadır. Eğitim-Bir-Sen çeşitli tarihlerde toplantılar gerçekleştirerek eğitim alanında ihtiyaç duyulan meseleleri ve düzeltilmesi gereken hususları masaya yatırarak, bir bildirge hazırlar ve bu bildirgeyi kamuoyuna duyurarak, devlet yetkililerine de talepte bulunurlar. Bu yıl, 39.’su gerçekleştirilen Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda masaya yatırılan kritik konular ise maddeler halinde sıralanarak daha sonra basın kanalları aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda güncel meseleler ele alınırken, özellikle mülakat ile öğretmen alımı ile ilgili olarak kritik eleştiriler yapıldı. Son dönemlerde şiddetli bir şekilde eleştirilere maruz kalan bu tip uygulamaya yönelik maddede, uygulamanın kaldırılmasına yönelik telkinler yer aldı.

“MÜLAKAT İLE ÖĞRETMEN ALIMINA SON VERİLMELİ”

Son dönemlerde eğitim sistemi içerisinde yaşanan kritik problemlerin ve meselelerin ele alındığı toplantıda mülakat ile öğretmen alımına ilişkin oluşturulan maddede, bu tip bir uygulamanın kamu vicdanını zedelediğine ve adaletten uzak bir yöntem olduğuna değinildi. Bu yöntem ile kazanmanın yahut kazanamamanın nedeninin açıklanmasının mümkün olmadığı eleştirilirken, bu tip bir uygulama ile öğretmen istihdamının sonlandırılması gerektiğine işaret edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here