Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak gerçekleştirilen suikast girişimine 4 kez ağırlaştırılmış...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak gerçekleştirilen suikast girişimine 4 kez ağırlaştırılmış müebbet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak gerçekleştirilen suikast girişiminde yargılama kararı verildi. Dava ile ilgili 34 sanık hakkında 4 kez ağırlaştırılmış müebbet kararı çıktı.

775
0
Paylaş

15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında Türkiye genelinde çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştı. Bu süreçte yüzlerce kişi yargılanmak üzere gözaltına alınırken, çok sayıda delil ve tespit de mahkemeye sunulmuştu. 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu terör örgütü yandaşları tarafından planlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast planı ise güvenlik güçlerinin dikkatli çalışmaları ile ortadan kaldırılmıştı. Bu kapsamda ise 43’ü tutuklu, 47 sanık ile ilgili olarak devam ettirilen mahkeme sürecinde resmi olarak karar verildiği bugün ilan edildi. Mahkemeye çıkarılan sanıklar hakkındaki müebbet hapis kararı verildi.

DARBE GİRİŞİMİNDE SUİKASTÇİLERİN CEZALARI BELLİ OLDU

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain FETÖ darbe girişimi sırasında Muğla’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast düzenlemek istediği tespit edilen 47 kişi hakkında soruşturma açılmıştı. Davada mahkemeye çıkarılan Gökhan Şahin Sönmezateş dahil olmak üzere 34 sanık ile ilgili olarak 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı verildiği açıklandı. İki polisin şehit olduğu suikast girişiminde eski Yarbay Hüseyin Yılmaz ise beraat etti. Gökhan Sönmezateş’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, 31 sanığa ise 4 kez müebbet hapis cezası ve 3 teknisyene ise müebbet hapis cezası verildi. 

Dava ile ilgili olarak FETÖ girişiminin baş elemanlı olan Fetullah Gülen ve 2 sanığın da dosyası bu yargı sürecinden ayrıldı. Daber girişimi sonrasında devlet içerisinde paralel yapılanma, ülke yöneticilerine ve yargıya karşı uygunsuzluk, terör örgütü kurma ve yönetme suçlarından birçok kişinin dosyası üzerinde soruşturmalar devam ediyor. Son dönemde ise birçok devlet personeli ByLock kullanımları tespit edildikten sonra gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı. Olağanüstü Hal kapsamında sürdürülen operasyonlar ile birlikte son 2 hafta içerisinde gözaltına alınan kişi sayısı ise 100’ün üzerine çıktı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here