Ana Sayfa Gündem CHP’den Ulu Önder’in Hatırasına Saygısızlık Eden Kadir Mısıroğlu Hakkında Suç Duyurusu

CHP’den Ulu Önder’in Hatırasına Saygısızlık Eden Kadir Mısıroğlu Hakkında Suç Duyurusu

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan Atatürk'e yapılan hakarete karşı sessiz kalmadı. Ulu Önder'in hatırasına saygısızlık eden Kadir Mısıroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

1007
0
Paylaş

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te, Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın dördüncü çocukları olarak dünyaya geldi. Mustafa Kemal, annesinin isteği üzerine Haziran 1887 yılında Hafız Mehmet Efendi mahalle mektebinde öğrenim hayatına başladı. Fakat çok geçmeden babasının isteği üzere Selanik’in çağdaş eğitim veren mekteplerinden biri olan Şemsi Efendi Mektebi’ne geçiş yaparak ilkokul öğrenimini burda tamamladı. Mustafa Kemal’in yetenekleri, derslerine olan ilgisi ve zekası, Şemsi Efendi için büyük bir onur ve mutluluktu. Babasını küçük yaşta, Şemsi Efendi Mektebi’nde öğrenimi devam ederken kaybeden Mustafa Kemal bir süre daha öğrenimini burda devam ettirdikten sonra annesi ve üç kardeşi ile birlikte Selanik’ten ayrılmak zorunda kaldılar. 

– 1894 yılında bu defa kendi kararı üzerine Askeri Rüştiye’ye başvurdu ve burada öğrenimine devam etti. 

– Mustafa Kemal, 13 Mart 1896 yılında Manastır Askeri İdadisine girerek lise eğitim hayatına başladı ve öğrenimini burada tamamladı.

– Başarılı eğitim hayatına İstanbul Harp Okulu’nda devam etti. Burada üç yıl eğitim aldıktan sonra okuldan Teğmen rütbesi alarak mezun oldu.

– Öğrenim hayatına Harp Akademisi’nde devam eden Mustafa Kemal, 1903 yılında Üstteğmen rütbesi ile 1905 yılında ise Kurmay Yüzbaşı rütbesi alarak akademiden mezun oldu.

Akademide cesareti ile birçok kişiyi etkilemiş ve memlekette yaşanan olaylar ve millet sorunları ile ilgilenmesi onu aydın bir kişi kılıyordu. Çevresi tarafından çok sevilişi ve güvenilir olarak sayılması onun bir tehdide kurban gitmesini önlemişti. Ancak Harp Akademisi’nden mezun olduğu yıl yönetime ve padişahlık hakkındaki düşünceleri dikkatleri üzerine çekmiş ve birkaç ay boyunca tutuklu kalmasına neden olmuştu. Ülkeden biraz uzaklaşması adına bir manada sürgün edilmiş ve vazife gereği 5 Şubat 1905 yılında Suriye’de Şam’a ataması yapıldı.

Askeri duygularını yoğun bir şekilde yaşayan ve seven Mustafa Kemal katıldığı birçok savaşta ismini yazdırmış ve gösterdiği mücadele ile önemli bir insan olmuştur.

20 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile Türkiye Devleti’nin temellerini atmış ve milletin egemenliğinin sağlanması için en uygun ortam cumhuriyet ile sağlanacaktı. 1923 yılında yenilenen meclis ile cumhuriyet ilan edildi. Birinci TBMM, Kurtuluş Savaşı’nın yapılmasında büyük bir rol oynamış ve vatanın kurtulmasını sağlamıştı. İkinci TBMM ise ilke ve inkılapları yerine getiren meclisti. İki mecliste Türk halkı için oldukça önemliydi.

Son dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk halkının refahı için birçok konuda imzası olmasına ve Türk halkı tarafından Ulu Önder olarak anılıp, sevilmesine rağmen kötü bir şekilde anılıyor. Bu kadar çok seviliyor olmasına rağmen onu sevmeyenler de var. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve 1935 yılında “Cumhuriyet Halk Partisi” olarak anılmaya başlanılan parti Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük rol oynamıştı. 1950’li yıllar içerisinde demokratik rejime muhalefetin oluşmasına öncülük etmiştir. Ülke için birçok konuda öncülük etmiş ve Atatürk’ün destekçisi olmuşturlar. Fakat ülkenin en köklü partisi her zaman olduğu gibi şimdilerde de Atatürk destekçisi olmakla anılıyor. Atatürk’e düşman olduğu apaçık belli olan Kadir Mısıroğlu durumu ve konumu gereği hakaret etmekten çekinmemiş ve Atatürk hakkında oldukça kötü ithamlarda bulunmuştu. Sosyal medya üzerinden yayımlanmış bir video ile düşmanlığını ve nefretini gösteren Kadir Mısıroğlu hakkında CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, bu durum karşısında sessiz kalmamış ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Kadir Mısıroğlu hakkında yapılan suç duyurusunda, açık bir şekilde şeriat çağrısı yaptığı, yasal ve anayasal koruma altında olan devrim kazanımları, Türk halkının kurtuluşu ve cumhuriyetin kurucu olan Ulu Önder Atatürk’ün şahsına ve maneviyatı mirasına hakaret eden ifadeler kullandığı ve Atatürk’ün hatırasına saldırıda bulunduğu gerekçesini sunulmuştu.

Sözü edilen videoda Kadir Mısıroğlu “heykellerinin bir köpek leşi gibi sürüklendiğini göreceksiniz” ifadeleri ile Atatürk heykellerini kastederek hakaretlerde bulunmuştu.

Suç duyurusunun ardından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçu ile inceleme ve soruşturma takibi başlatıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here