Ana Sayfa Gündem Büyükada’da tutuklanan aktivistler hakkında iddianame hazırlandı

Büyükada’da tutuklanan aktivistler hakkında iddianame hazırlandı

Büyükada'da tutuklanan aktivistler hakkında iddianame hazırlandı. Gözaltına alınan 11 aktivist hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

743
0
Paylaş

Büyükada’da 5 Temmuz 2017’de toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Deneklerinin temsilcilerinin bulunduğu, 8’i tutuklu  11 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede insan hakları savunucuları hakkında “Silahlı terör örgütüne yardım etme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezası istendi. Hak savunucularının toplantısını organize eden Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç’ın ‘ByLock kullandığı iddiasıyla İzmir’de gözaltına alındığı için toplantıya katılamadığı iddia edilirken, toplantıyla ‘Adalet Yürüyüşü’nün kaosa çevrilmek istendiği öne sürüldü. Hak savunucularına yönelik operasyon 5 Temmuz’da düzenlendi. 6 hak savunucusu 18 Temmuz’da, Nalan Erkem ve İlknur Üstün ise 23 Temmuz’da tutuklandı.

İddianamede şüphelilerin CHP lideri Kemal  Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü kaosa dönüştürmeye çalıştıkları ve yaşanacak karışıklığı da diğer illere ve ilçelere yaymak istediklerinin amaçladığı iddia edildi. İddianamede Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla, diğer şüpheliler hakkında ise, “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede yer alan şüpheliler şöyle, Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Deneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Deneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Deneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Deneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Büyükada’daki toplantıyla ilgili ‘masanın üstünde ne tür haritalar ne tür projeler olduğunu polisimiz tespit etti” diyerek üzerinde çalışılan bir harita olduğuna işaret etmişti. Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği haritanın toplantıya katılan İsveç Uyruklu Ali Ghravi’nin üzerinden çıkan veTürkiye’nin Doğu bölgelerinin bölünmüş olduğu bir harita olduğuna dair daha sonra medyada çok sayıda haber yer almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here