Ana Sayfa Gündem Bakan İsmet Yılmaz Açıkladı! Üniversiteye girişte sınav sistemi neden değişti?

Bakan İsmet Yılmaz Açıkladı! Üniversiteye girişte sınav sistemi neden değişti?

YGS-LYS sınav uygulamasının kısa süre önce değişeceği açıklanmıştı. İşte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın, eski sistemin değişikliğiyle ilgili yaptığı o açıklama.

530
0
Paylaş

Kısa bir süre önce hem liseye hem de üniversiteye giriş sınavlarında değişiklikler için adımlar atılmıştır. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yıllardır süre gelen YGS-LYS sınavlarında değişikliğe gitme sebebini de açıkladı. Yılmaz, öğrenciler üzerindeki sınav stresini azaltmak adına daha sade bir sistemin getirileceğini belirtmişti.

Sivas’ta konuşan Yılmaz, bu değişiklikle hem velilerin hem de öğretmenlerin memnun edilmesi için çaba sarf edildiğini konuştu. Milli Eğitim Bakanı, eğitimin teknolojiyle beraber değişiklik içerisinde olduğunu ifade ederek Ak Parti hükümetinden söz etti. Yılmaz, Ak Parti hükümetinin geldiği ilk günden beri milli gelirde, ihracatta, sağlıkta büyük bir artışın yaşandığını aktardı.

HAYATA HAZIR VE MUTLU BİREYLERİ YETİŞTİREN BİR EĞİTİM SİSTEMİ HEDEFLİYORUZ

Bakan Yılmaz, yeni eğitim sistemiyle hayata hazır ve mutlu bireylerin yetiştirilmesinin hedeflendiğine dikkat çekti. Bunun yanında Bakan, devlet bütçesinden en fazla payın eğitim için ayrıldığını da ifade etti ve mevcut sisteme eleştirilerin arttığını anımsattı. Eleştirilerin gelmesini normal olarak bulduğunu konuşan Yılmaz, eğitim için her dönemde böyle eleştirilerin yapıldığını belirtti.

TÜRKİYE EĞİTİMİ OLUMLU YÖNDE SEYRETMEKTEDİR

Eğitimde stresin azaltılmasının ana gaye olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, stres halindeki bir öğrencinin başarı elde edemeyeceğini aktardı. Yılmaz, YGS-LYS bazındaki sınavlarda sınavların 3 hafta sonuna yayıldığına ve toplam 5 gün boyunca sınav stresi yaşandığına değindi. Yeni değişiklikle birlikte uzun süreli stresin ortadan kalktığını konuşan Bakan, sınavların Cumartesi başlayacağını ve Cumartesi öğlen sonlanacağını belirtti.

18 PUAN TÜÜRÜ AZALTILACAK

Yeni sistemde olacak en büyük değişikliklerden bir tanesinin ise puan türünde olduğuna değinildi. Bakan, 18 puan türünün yönetim açısından oldukça zor olduğunu belirtti ve bunun yerleştirmeler açısından engel teşkil ettiğini ifade etti.

Yılmaz, dil dışında temel olarak sözel, eşit ağırlık ve sayısal puanların olacağına ve artık 4 puan türünün olacağına dikkat çekti. Yeni sistemle birlikte artık Türkçe ve Matematiğin de sınavın merkezinde olduğuna değinerek YGS-LYS ayrımının ortadan kalkacağını aktardı.

Bakan Yılmaz, Türkiye’deki başarının temel sebebinin eğitim olduğunun altını çizdi ve eksikliklerin giderilebilmesi adına eğitimin temel faktör olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here