Ana Sayfa Gündem Aydın’da Ormanda Bulunan Yanmış Kadın Cesedi Herkesi Korkuttu

Aydın’da Ormanda Bulunan Yanmış Kadın Cesedi Herkesi Korkuttu

Kadına şiddet bu seferde Aydın'ın Didim ilçesinden geliyor. Ormanda 2 erkek tarafından bulunmuş yanmış kadın cesedi herkesi korkuttu.

916
0
Paylaş

Dünya genelinde kadınlar ikinci sınıf vatandaş özelliği görmektedir. Toplumda yer bulabilmek, kendini gösterebilmek için giriştikleri eylemler sindirilmiş ve onların kendini kanıtlama çabaları hiçe sayılmıştır.

Toplumsal baskılar onların toplumda var olma çabalarını baskı altına almıştır. Kadın çalışmaz, kadın bir erkeğe muhtaçtır, kadın savunulmaya aciz bir canlıdır görüşü yıllardır tüm toplumlarda hakim olan bir görüştür. Birçok kişiye göre kadın, evinde eşine çocuklarına hizmet eden, ev işlerini yapan ve yemek hazırlayan kişi olarak benimsetilmeye çalışılmıştır. Bu görüşün insan zihnine yerleştirilmesinde ataerkil toplumdan gelme özelliği yatmakatdır. Çağ ne kadar değişirse değişsin birçok insan tarafından benimsenen görüştür.

Ülkemizde de birçok kadın bu baskılardan dolayı hırpalanmış ve hasar görmüştür. Psikolojik, ekonomik en önemlisi fiziksel şiddete uğramıştır. 

Ülkemizde son zamanlarda kadına şiddet olaylarında büyük bir artış görülmektedir. Ailesi ya da dışardaki erkekler tarafından cinsel istismara uğrarken sonları hazin olmuştur. Haberlerde çıkan taciz ya da tecavüz olayları sonucu kadınlar öldürülmüştür. Bu tür haberlerle son zamanlarda sık sık karşılaşmaktayız. Ya eşi tarafından baskıya alınıp öldürülen kadınlara ya da başka saldırgan erkekler tarafından başka taleplere zorlanıp kadın tarafından bu talepler reddedilmesiyle öldürülen kadınlara rastlamaktayız. 

Peki bu şiddet eğilimleri neden son zamanlarda artış gösterdi? Gerek devlet tarafından gerekse insanlar tarafından gerekli cezanın kesilmemesi bu artışın en büyük sebebidir. Bir kadın mini etek giyiyor ya da dikkat çekiyor diye toplum tarafından hoş karşılanmaması, kadının başına ne geliyorsa hak ettiği içindir algısın kadınları bu hazin sona yaklaştırmıştır.

Kadınların dayanışma içinde olduğu birçok kurum ve kuruluş olmasına rağmen yeterli desteği görememişlerdir. Morçatı kapsamında saldırıya uğrayan kadınlar bu denek tarafından savunmaya alınmıştır. Morçatıya benzer birçok kadınları savunma deneği vardır ancak yeterli gelmemektedir. Devletin bu duruma ciddi bir şekilde el atıp, ceza yaptırımlarını ağırlaştırması gerekmektedir. 

Türkiyede kadına şiddetin arttığını söylerken, son yaşanan Aydın’ın Didim ilçesindeki yanış kadın cesedi bu olayın üzerine tuz biber olur niteliğindedir. Ormanda yarı çıplak halde iki erkek tarafından bulunan yanmış kadın cesedinin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Emniyet güçleri gerekli araştırmaları yapmaktadır.

Aydın’da ormanlık alanda  bulunan yanmış kadın cesedi herkesi korkuttu. Tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için arabalarından inip ormana giren 2 erkek,  yanmış kadın cesedini görünce polisi arayıp haber veriyor. Olay yerine gelen polisin hala incelemeleri ve soruşturmaları devam ediyor. 

İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderilen yanmış kadın cesedinin kimliği hala tespi edilemedi. Emniyet güçleri tarafından geniş çaplı soruşturma yapılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here