Ana Sayfa Gündem Ankara’da Ekim Ayı Boyunca Eylem ve Konserlere Yasak Valilik Tarafından Duyuruldu

Ankara’da Ekim Ayı Boyunca Eylem ve Konserlere Yasak Valilik Tarafından Duyuruldu

Ankara'da Valilik tarafından gerçekleştirilen bir ilan ile birlikte 2017 Ekim Ayı boyunca Ankara genelinde eylem, açlık grevi, anma toplantıları, konser gibi etkinliklerin yasaklandığı açıklandı.

584
0
Paylaş

Türkiye’de kamunun güvenliği ve ülke genelinde huzurun bozulmasını engellemek adına çeşitli dönemlerde alınan istihbaratlar neticesinde, valilikler tarafından kentlerde güvenlik önlemlerinin sağlanabilmesi için eylem yasakları getirilmektedir. Bu anlamda oturma eylemi, açlık grevi, anma toplantısı, konser ve benzeri etkinlikler bu dönemlerde yasaklanmaktadır ve bireylere de valilikler aracılığı ile duyurulmaktadır. Genel olarak bu tip eylem ortamlarında, terör örgütü mensuplarının da vatandaşların arasına karışarak, bölgede tehlike yaratabilecek olaylara sebep olmaları sebebi ile bu tip güvenlik uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Ankara Valiliği’nin yayınladığı yeni bir duyuru ile ise Ekim Ayı boyunca il genelinde bu tip eylemlerin gerçekleştirilmesi kesin olarak yasaklandı. 

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN YAZILI DUYURU!

Başkent Ankara, birçok konuda Türkiye’de yaşayan kişilerin seslerini duyurmak adına eylem yaptıkları bir il olmaktadır. Birçok kesimden bireyin katıldıkları eylemlerin gerçekleştiği ilde birkaç defa da terör örgütü mensuplarının olaylara dahil oldukları ve bu nedenle de bölgede ciddi günvelik zafiyetlerinin ortaya çıktığı tespit edilmişti. Bu kapsamda alınan son bir istihbarat ile birlikte Ankara’da eylemlere yasaklama getirildi. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gerçekleştirdikleri açlık grevi sonrasında tutuklanmaları ile birlikte başlayan destekler kapsamında Ankara’nın çeşitli noktalarında eylemlerin gerçekleştirileceği istihbaratı sonrasında Ankara Valiliği yaptığı yazılı bir ilan ile 2017 Ekim ayı süresince eylemlere yasak getirdi. 

İLAN METNİ:

“Bu tür eylemlerin vatandaşların parkları yoğun olarak tercih etmeleri nedeniyle çevreye rahatsızlık verebileceği; DEAŞ terör örgütü vb. örgütlerin katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği, böylelikle kamu güvenliğini tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenlerle Ankara genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda 2017 Ekim ayı boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser vb. toplu etkinlikler; 5442 sayılı İl idaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.”

“Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here