Paylaş

Çalıştığınız şirketler çalışma saatlerinde kullanılmak üzere sizlere ticket yemek kartı vermektedir. Bu kart sayesinde günlük yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Günlük yemek ihtiyacınız nispetinde bu karta şirketiniz tarafından para yatırılır. Bu kart bazı lokantalarda ve marketlerde geçerlidir. Kurumsal şirketler 2021 yılında pandemiden dolayı dikkat sistemi de daha çok önem vermeye başladı. Bu parayı ayrıca nakde çevirebilirsiniz. İstanbul’da binlerce insan ticket kullanıyor. Ticket kullanan insanlar İstanbul’da ticket nakit paraya çeviren yerleri merak ediyor. 2021 İstanbul’da ticket nakit paraya çeviren yerler belli oldu.

Kurumsal firmaların birçoğu çalışanlarının aylık yemek ihtiyacını karlamak için ticket kart kullanmaya başladı. Bu kartlar şirketin anlaşmalı olduğu marketlerde ve restoranlarda geçerli olmaktadır. Günümüzde ticket kart kullanan firma sayısının 24.000 olduğu ve 1.500.000 insanın da bu kartları kullandığı bilinmektedir. Bu kartlar sayesinde geçerli marketlerden alışverişinizi yapabilir ve geçerli lokantalardan yemek yiyebilirsiniz.

Ticket Kartı Nasıl Bozdurulur?

Şirketiniz tarafından aylık yemek ihtiyacınızın karşılığı olarak bu karta belli bir miktar para yatırılır. Bu kartı kullananların aylık limiti aşmaması için her gün belli bir miktar kullanması gerekiyor. Çalıştığınız şirkete ve vasfınıza göre kartın içine yatırılacak para değişebilir. Bazı yerler ticket kartınızdan belli bir miktar komisyon alarak içerisindeki parayı nakit olarak size vermektedir. Bu yöntem doğru bir yöntem olarak kabul edilmiyor ancak birçok insan bu yöntemi kullanıyor. Bu uygulamayı yapan yerlerin bazıları %10 komisyon alırken bazıları %20 komisyon alıyor. Eğer ticket kartımızdaki parayı nakit olarak almak isterseniz belli bir miktar Komisyonu gözden çıkarmanız gerekiyor. Önek verecek olursak, 100 liralık kartınız var ise bu miktardan %20 Komisyonu düştüğümüzde 80 TL size kalacak. Bu açıdan kartı bozdurmamanız daha iyi olacaktır.

Ticket Kart Bozdurmak Yasal mı?

Türkiye’de birçok şirket çalışanlarının günlük yemek ihtiyaçlarını karşılamak için beş farklı kart tercih etmektedir. Bunlardan bazıları win win, setcard, sodexo, multinet ve ticket kartlarıdır. Bu kartların içerisindeki bakiyeyi nakit olarak bozdurmak için belli bir miktar komisyon vererek bozdurabilirsiniz. Ancak bozdurma işlemi illegal olarak yapılmaktadır. Kart bozdurma işlemi yasal değildir. O bu işte piyasa haline gelmiş olan kişiler ile bazı ilerdeki yemek firmaları kart bozdurma işlemi yapmaktadır. Büyük miktarlar için komisyon önemsenmez. Eğer kartınız içerisinde 1000 Türk Lirası var ise bu kartı bozdurmak acil nakit ihtiyacımızı karşılayacaktır. Bozulma işlemi illegal olduğu için güvenilir yerlere gitmek gereklidir. İntenet üzerinden bu işlemi yaptığını söyleyen birçok dolandırıcı mevcuttur. Kartını bozdurmak isteyen kişilerin birçoğu dolandırılmıştır. 100 yüze yapacağınız bozdurma işlemi diğer işlemlere göre daha çok güvenlidir. Daha önce yemek kartını Bozdurmuş olan kişilerden yardım almanız sizin için faydalı olacaktır. Bazı moto kuryelerin kırma işlemi yaptığı bilinmektedir.

Ticket Bakiye Sorgulama

Yemek kartları ilden ile değişiklik göstermektedir. Her ilde anlaşmalı bulunan marketler ve restoranlar farklıdır. Genel anlamda yemek kartları 30.000’den fazla anlaşmalı market ve üye işyerlerinde geçerli olmaktadır. Tüm Türkiye genelinde ise A101, BİM ve Happy Center marketlerinde geçerlidir. Bu kart sayesinde çalışanlar kendi istekleri doğrultusunda günlük yemek ihtiyaçlarını karşılayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here