Ana Sayfa Gündem 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Gerçekleşen Olaylara Yönelik Davanın İlk Duruşması Bugün Gerçekleşti

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Gerçekleşen Olaylara Yönelik Davanın İlk Duruşması Bugün Gerçekleşti

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminde en fazla şehitin olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde gerçekleşen olaylara yönelik davanın ilk duruşması bugün gerçekleşti.

978
0
Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti tarihine karanlık bir gece olarak geçen 15 Temmuz 2016 gecesinin etkileri halen sürüyor. Bu tarihte FETÖ ile bağlantılı birçok terör örgütü mensubu kişinin örgütlenerek kalkıştığı darbe girşimi milli iradenin savucunusu vatandaşlar tarafından sokaklarda bastırılmıştı. Askerlerin silahlarının ve tanklarının önüne büyük bir cesaret ile çıkan vatandaşların gücü ile sonlandırılan darbe girişimi sırasında çok sayıda şehit verilirken, darbeci askerler arasında da ölenler olmuş ve birçok darbeci de tutuklanmıştı. İlgili sürece yönelik soruştumaların devam ettiği son günlerde birçok dosya tamamlanmıştı ve operasyonlar gerçekleştirilerek çok sayıda gözaltı gerçekleştirilmişti. 15 Temmuz gecesi en çok şehit verilen bölge olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ise 34 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaylar kapsamında gözaltına alınan 135’i tutuklu, 143 asker için başlatılan davanın ilk duruşması ise bugün gerçekleştirildi. Duruşmaya birçok önemli isim katıldı.

AKPARTİ MİLLETVEKİLİ VE ERDOĞAN’IN YOL ARKADAŞININ EŞİ DE KATILDI

Bugün Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nün karşı binasında yer alan 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşma ile 15 Temmuz darbe gecesinde örgüt mensubu olmak ve darbe girişiminde bulunmak yönleri ile suçlanan askerler yargılandı. İlk duruşmaya katılan isimler arasında ise darbe gecesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde oğlu Abdullah Tayyip Olçok ile hayatını kaybeden Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok’ta bulunuyordu. Ayrıca Ak Parti Milletvekili Ravza Kavakcı ile birlikte Ak Parti eski milletvekili olan müzisyen Uğur Işılak da duruşmada bulundu. Önemli isimlerin katılımı ile bu sabah saat 10:00’da başlayan duruşma için duruşma salonu dışında ve içinde çok yüksek seviyede güvenlik önlemleri alındı. 52 sayfa olarak kapsamlı bir şekilde hazırlanan iddianamede darbe girişimine katılan askerlerin İstanbul’un en kritik geçiş yolu olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü çift yönlü olarak kullanıma kapattıkları ele alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here