Ana Sayfa Ekonomi Ziraat Bankasının Yürütmüş Olduğu Altın Tahvili Kampanyasına 15 Milyon Liralık Başvuru

Ziraat Bankasının Yürütmüş Olduğu Altın Tahvili Kampanyasına 15 Milyon Liralık Başvuru

Ziraat Bankasının yürütmüş olduğu altın kampanya ilgi çekmişe benziyor. Yastık altında ki altınlar gün yüzüne çıkıyor ve Ziraat bankası şubelerine gidiyor. Vatandaşlara kira ya da kupon kazancı olarak geri geliyor.

677
0
Paylaş

Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde Hazine Müsteşarlığı Güvencesi ile  ”MUTLU ALTINLAR ZİRAAT’TE”diyerek bir kampanya başlatmıştı.

Bu kampanya hakkında genel bir bilgi verecek olursak şunları söyleyebiliriz. Öncelikle bu kampanyanın amacı yastık altı olarak nitelendirdiğimiz, sakladığımız altınların miktarının artarak artması sonucu,  yaklaşık 100 milyar doları bulmuş. Hazine Müsteşarlığı bu konuya bir el atıyor ve altınları piyasaya kazandırmak adına Ziraat Bankası ile böyle bir çalışma yürütüyor.

Bu altınları piyasaya kazandırmak için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası çıkartılıyor. Bu uygulama sayesinde vatandaş hem altındaki artıştan yararlanıyor hemde Hazine’nin vatandaşın altınları vermesi karşılığında alacağı bedelden yararlanıyor.

Bu sistem de faizden sakınan vatandaşlara faiz yerine kirada var. Böylece faizden çekinen muhafazakar kesimin yastık altında bulunan altınlarını değerlendirebilmeleri için bir fırsat.

Ayrıca bu sistemde altınlarını bankaya veren vatandaş vade sonunda altınını fiziken geri alabilecek.

Sistemde yalnızca 22 ayar ve 24 ayar altınlar kabul edilecek olup üzerinde değerli veya değersiz taş olması halinde kabul edilmeyecektir. Banka reşat altınlarıda kabul etmemektedir.

Altına Dayalı Kira Sertifikası olanlar altı ayda bir kira geliri sağlar. Altın Tahvili olan vatandaşlar ise 6 ayda bir kupon kazancı sağlar. Kira geliri veya kupon kazancı hak eden vatanşlara bu gelirler TL cinsinden ödenir.

Ayrıca Altın Tahvili, Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek gelirler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak kayıtlara geçti.

Bu sistem şuan da 4 etapta, 81 ili ve 250 ilçeyi kapsayacak şekilde uygulanacak.

4 etapın talep toplama dönemleri ise şöyle:

1-Etap 02-06 Ekim 2017

2- Etap 09-13 Ekim 2017

3-Etap 16-20 Ekim 2017

4-Etap 23-27 Ekim 2017

Kuponların Kira dönemi altı ay.

Kupon/ Kira oranı: %1,20 

Yıllık Getiri Oranı:%2,40

Hazine Müsteşarlığı ve Ziraat Bankasının birlikte yürüttüğü bu kampanya oldukça başarılı olmuşa benziyor. Vatandaş böyle bir fırsatı yakalayınca altınları yastık altından çıkartıp Ziraat Banka’sı şubelerinin yolunu tutmuş bile.

Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre Altın Tahvili oldukça ilgi gördü ve ilk gün 15 milyon liralık talep geldi. ”Tasarruf havuzumuz büyüyecek, dışa bağımlılık azalacak, Merkez Bankası’nın rezervleri artacak” diyerek söylerine devam etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here