Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’nin e-Ticaret Devi Soruşturma Altında! Rekabet Kurumu Mercek Altına Aldı.

Türkiye’nin e-Ticaret Devi Soruşturma Altında! Rekabet Kurumu Mercek Altına Aldı.

Türkiye'nin e-Ticaret devi Sahibinden.com, Rekabet Kurumu'nun merceği altında. Kuruma yönelik olarak rekabet kanunu ihlali sebebi ile soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

711
0
Paylaş

Finansal dünyanın bütünleşik yapısı içerisinde para akışını gerçekleştiren kurum ve kuruluşların denetimini gerçekleştiren çeşitli kurumlar vardır. Bu kurumlardan Türkiye’de önemli bir yere sahip olan birisi ise Rekabet Kurumudur. Rekabet kurumu, ekonomi dünyasının parçası olan kurum ve kuruluşların adil ve sağlıklı bir finansal süreç içerisinde bulunabilmeleri için denetimler gerçekleştiren ve denetimleri sonucunda elde ettiği veri ve bilgileri değerlendirerek, ilgili anlamlarda kusurlu bulduğu kurum ve kuruluşları mercek altına alan bir kurumdur. Bu kurumun varlığı doğal olarak ekonomik açıdan Türkiye’de çalışmalarını sürdüren kurum ve kuruluşların sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sürdürebilmelerine olanak sağlamaktadır. Rekabet Kurumu yalnızca fiziksel olarak kurulu olan kurum ve kuruluşları değil aynı zamanda günümüzün popüler ticaret platformları olan e-Ticaret sitelerini de denetime tabii tutmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’nin en çok tıklanan e-Ticaret sitelerinden birisi olan Sahibinden.com’u mercek altına alan Rekabet Kurumu, Sahibinden’e yönelik bir soruşturma başlattı.

SAHİBİNDEN.COM’A REKABET KURUMU ŞOKU

Türkiye’de alım satım işlemlerinin yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği bir sanal platform olarak çalışmalarını sürdüren Sahibinden.com rekabet ile ilgili kanunları ihlal ettiği gerekçesi ile soruşturmaya dahil edildi. Şirketin sanal otomotiv ilanları alanında oldukça geniş bir pazar payına sahip olmasına paralel olarak oldukça yüksek fiyat uygulamaları yapıyor olmasının 4504 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. Maddesini ihlal ettiği yönünde iddiaların netlik kazanması adına soruşturma başlatıldı. Şirkete daha önce hizmet verdiği çeşitli alım satım kategorilerindeki pazar payının gücünü baz alara fiyatlandırmalarda oldukça fahiş tutarları uygulaması yönünde de soruşturma açılmıştı. Rekabet kurumu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında şirketten detaylı veri bilgisi talep edilecek ve uygulanan fiyatlar piyasadaki belirli şirketlerin fiyatları ile orantılı olarak kıyaslanacak. Fiyatların fahiş bulunması durumunda ise kuruma maddi yaptırım uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here