Ana Sayfa Ekonomi Türkiye ile ABD Arasındaki Diplomatik Kriz Sonrası Güncel Altın Fiyatları: Çeyrek Altın...

Türkiye ile ABD Arasındaki Diplomatik Kriz Sonrası Güncel Altın Fiyatları: Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında meydana gelen diplomatik kriz sonrasında altının fiyatı da tırmanmaya başladı. Çeyrek altın fiyatı rekor seviyeyi gördü.

804
0
Paylaş

Para birimlerinin kendi aralarındaki değer kaybı ve kazançlarında olduğu gibi çeşitli değerli madenler üzerinde de fiyat artış ve değişiklikleri piyasaları ve ekonomileri etkileyen bir güce sahiptir. Bu anlamda altının piyasa değeri büyük önem taşımaktadır çünkü değerli bir maden olarak alınıp satılan altının piyasa değeri otomatik olarak yerel para birimlerinin de değerini büyük ölçüde etkilemektedir. Herhangi bir ülkeden bağımsız olarak alım ve satımı gerçekleştirilen altının fiyatı genel olarak siyasi politikalardan ve ülkelerin kendi bütçeleri ve cari açıkları ile paralel olarak hareketlilik kazanmaktadır. Ayrıca enflasyon da altının değerini etkileyen önemli bir faktördür.

Bu noktada yakından bakıldığında altının değerinin çoğu zaman dolar ve euroya paralel olarak hareketlilik gösterdiği ancak kimi zaman bağımsız hareket ettiği de görülmektedir. Altının fiyatındaki şiddetli artış gündeme geldiğinde piyasalarda altının satışı hızlanır ve altın arzı azalır böylelikle de fiyat tekrar dengelenmeye çalışır ancak bu hareketlilikte eğer altın fiyatı düşüş göstermezse bu durumda ekonomide ciddi bir sarsılma söz konusudur. Çünkü burada altının değerine müdahale edebilmek artık oldukça zor bir hale gelmiştir.

Bu kapsamda altının tırmanan fiyatı ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yastık altındaki altınların altın tahvillerine yatırılması çağrısı gündeme geşmişti ancak birçok kişi altın satışı yapmasına rağmen Türkiye’de altın fiyatı Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan diplomatik kriz sonrasında gerilemek yerine daha da yukarıya çıkmaya başladı. Bu durum Türkiye’de altın piyasasında çalkantılara yol açarken, alış fiyatı da tavan yapan altın vatandaşın elini yakmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz sonrası piyasalar günü rekorla kapattı. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki vize krizinden sonra iki ülke aralarındaki vize anlaşmalarını süresiz olarak karşılıklı durdurma kararı almıştı. Bu durum sonucunda piyasalar son zamanların en hareketli dönemlerini yaşadı.

Dolar, Euro ve altın yükselişe geçerken borsa da günü ciddi kayıpla kapattı. Dolar 3.79 Türk Lirası, Euro 4.37 ve gram altın 155 Türk lirasından işlem gördü. Gün sonuna doğru 152 Türk Lirası seviyelerine gerileyen altın, günü bir önceki güne oranla yüzde 2.60 yükseliş ile kapattı. Çeyrek altın 250 Türk Lirasından işlem görürken, cumhuriyet altını ise 1020 Türk Lirasından alıcı buldu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin yarınki açıklamalarına göre tekrar şekillenecek olan piyasalarda hareketlilik devam edeceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here