Ana Sayfa Ekonomi Türkiye Ham Petrol İthalatında Yönünü İran’a çeviriyor! İran Petrol Muslukları Açıldı!

Türkiye Ham Petrol İthalatında Yönünü İran’a çeviriyor! İran Petrol Muslukları Açıldı!

Türkiye ham petrol ithalatında yönünü İran'a çeviriyor. İran geçen sene bu döneme göre ham petrol ithalat oranını Q'e yükseltti.

752
0
Paylaş

Türkiye petrol ihtiyacının neredeyse hepsini komşularından sağlıyor. Geçtiğimiz sene en çok ham petrol ithal ettiğimiz ülke Irak iken bu yıl ilk sırada yer alan ülke İran. Türkiye Ocak-Temmuz döneminde ki yedi aylık süreçte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde yüz kırk iki artış gösterdi. 

Türkiye ham petrol ihtiyacını sağladığı komşularından Irak’da ithalat yüzdeleri basamak basamak azalırken, İran’ın ithalat yüzdeleri geçen sene bu zamana göre artmakta. 

Türkiyenin İran’dan ithal ettiği ham petrol yüzde yüz kırk iki artış göstererek yedi milyon dörtyüz yirmi altı bin tona çıktı. Geçen yıl ise aynı dönemde İran’dan yalnızca üç milyon altmış dört bin olarak kayıtlara geçmişti.

Geçen sene ham petrol İthalatımızın en büyük payını Irak’tan yapmıştık. Iraktan yaptığımız ham petrol ithalatı bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 azalarak dört milyon üçyüz otuz iki bin tona geriledi. Geçen yıl Iraktan ithal ettiğimiz ham petrol miktarı ise beş milyon dörtyüz elli üç bin tondu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verilerine göre Türkiye’nin ham petrol ithal ettiği ülkeler: İran, Irak, Rusya, Suudi Arabistan gibi komşu ülkeler. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Türkiye’nin ham petrol satın alma hususunda  izlediği genel politikalar petrol satın alınan ülkeler, petrol satın alma oranlarını izleyerek bir rapor hazırladı.

Türkiye Ham Petrol İthalatında Yönünü İran’a çevirdi. Böylelikle İranın Türkiyede’ki ham petrol ithalat oranı %51’e yükseldi.

Türkiye’nin ham petrol ettiği ülkelerden en çok paya sahip olan İran’ın payı geçen yıl aynı dönemde(ilk 7 aylık dönemde) yüzde 23,33’ten yüzde 50,93 yükselerek artış gösterdi.

Enerji Piyasası Kurumu(EPDK) verilerine göre Ocak – Temmuz döneminde ham petrol ithalatı rakamları(2017)

Suudi arabistan : Bir milyon yüz kırk üç bin ton

Kuveyt :Bir milyon seksen bin ton 

Rusya: İki milyon beşyüz yirmi yedi bin ton ham petrol 

İran :yedi milyon dörtyüz yirmi altı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2016 yılı verilerine göre ise

Irak: Dokuz milyon ikiyüz elli bir bin ton

İran: Altı milyon dokuzyüz otuz dokuz bin ton

Rusya: Üç milyon ikiyüz otuz dört bin ton

Kuveyt: İki milyon beş yüz yirmi yedi bin ton

Suudi Arabistan: İki milyon yüz altmış sekiz bin ton 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here