Paylaş

Türk Lirasında uzun süredir bedel kaybının yaşanmasının ardından diğer ülkelerde gelişmeler devam ediyor. Tahliller devam ederken yatırımcılar bu süreçte ikiye bölündü. Konu hakkında detaylar haberimizde yer alıyor.

Dünya’ da halka ait en büyük hedge fonu Man Group ve Milletlerarası Finans Enstitüsü TL’deki gelişenleri diğer ülkelere yayılma riski olduğunu bildirdi. Türk Lirası’nda ki bu bedel kaybı diğer ülkelerdeki yayılmayı da devam ettiriyor. Ülkelerarası hazırlanan raporlar Robin Brooks ve Jonathan Fortun tarafından gerçekleştirildi. Türk Lirası’ndaki kaybı diğer gelişmiş ülkelere yayıldığını fakat riskin minimum olduğunu belirtti. Pimco, Ashmore ve Blackrock Türk tahvillerine yatırımları var olarak biliniyorlar.

Patrick Kenney ve Santiago Pardo ortak oldukları Man Group’tan yayılma riskine dikkat çekerek bilinirken Brezilya, Meksika ve Güney Afrika için kısa konum almak için zamanın geldiğini söyledi.

Man Group’tan karşı uygulanan tahlile yönelik yüklü fonlardan birisi Ashomera’dan Gustavo Mederios ise yayılma riskinin hızlandırmasını bir süre bekletilebilecek olduğunu söyledi fakat Türkiye’nin Ortodoks olmayan siyasetlerin diğer ülkeler arasında ayrıcalık gösterdiğini söyledi.

TCMB başkanlığından Türk tahvillerindeki yüklü durumu ile bilinen Pimco, Blackrock ve Ashmore fonlar kaybederek öne çıkmış piyasa aktörlerinde yer aldılar. Bloomberg’in topladığı datalaradan ziyade 3,7 milyar dolarlık Türk tahvilleri Pimco ülkesini yüzde 1,9’luk hissesinde bulunuyor. Pimco yüzde 1 ile Blackrock’u devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here