Paylaş

Dünyanın sayılan savunma ve havacılık şirketleri, pay senedi piyasalarında geçtiğimiz mart ayında yaptıkları proje anlaşmalarına ilişkin olumlu gelişmelerle iyi bir performans gösterdi.

Mart ayında Boeing’in payları %20,1 bedel elde etti. Boeing, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte geliştirmiş olduğu “Loyal Wingam” adlı insansız savaş uçağı ilk uçuşunu Avustralya’da gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz mart ayı ABD idaresi,  Almanya’ya 5 adet Boeing P-8A Poseidon anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağının, 9 adet Çok İşlevli İstihbarat Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Radyo Sistemleri, 12 adet LN-251 Entegre Global Konumlama Sistemleri ve bunlarla alakalı diğer sistemlerin satışına izin verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, kelam konusu paketi üreticisinin Boeing firması ve toplam karşılığının ise 1.77 milyar dolar olduğunu belirtti.

Bunların yanı sıra F-35 savaş uçaklarının ücreticisi olan Lockheed Martin’in payları da geçtiğimiz mart ayında %11,9 oranında artış gösterdi.

Şirketin Suudi Arabistan donanması için çok misyonlu yüzey savaşçısı inşasına başlaması, F-16’ların depo bakımı açısından ABD Hava Kuvvetleriyle mukavele imzalaması ve ABD Savunma Dairesi ile 3,7 milyar dolarlık yeni jenerasyon füze savunma sisteminin geliştirilmesi noktasında muahede imzalanması, Lockheed Martin’i olumlu yönde etkiledi.

ABD’li şirketler yatırımcısına L3 Harris Techrologies % 11,4, General Dynamics % 11,1, Northrop Grumman %11 gelir sağlamış oldu.

L3 Harris Technologies’in Locheed Martin’le F-16’lar için yeni kuşak harp sistemleri üretilmesi konusunda muahede imzaladığına ve şirketin araştırma ve geliştirme için daha fazla yatırım yapacak olması ise şirketin paylarına katkı sağladı.

General Dynamics’in de ABD Hava Kuvvetleri Hayat Döngüsü İdare Merkezi ile mutabakat imzaladığına ve temettülerinde artışa gitmesi yatırımcısını sevindirdi.

Northrop Grumman’ın da NASA’nın Mars’taki Mars tırmanış aracına katı tahrik sistemi sağlamak amacıyla NASA’yla muahede yaptığına Pentagon’la yeni kuşak füze savunma sisteminin geliştirilmesi konusunda anlaşınca şirket hisselerinde yükselmeler görüldü.

Fransız Thales’in hissleri ise yatırımcıya %8 kazandırdı. Şirketin, Mısır hükümetiyle beraber yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesine dair muahede imzaladığına ve Valencia ve Bilbao’daki havalimanlarına akıllı giriş teknolojisi üreteceği belirtilmişti.

Raytheon Technologies’in pay senetleri de şirketin ABD Hava Kuvvetleri Ömür Döngüsü İdare Merkezi ile anlaşma imzaladığına ilişkin haberler ve yapılan bu anlaşmalarla birlikte kârlarını arttırarak yatırımcısına %7,3 kazanç sağlamış oldu.

İngiliz BAE Systems’in pay senetleri ise %4,4 artış elde etti. Şirketin, ABD donanmasıyla 140 milyon dolarlık anlaşma imzaladığına ve elektronik üretici ve geliştirici şirketi Pulse Power and Measurement’ı satın almış olduğu ifade edilmişti.

İtalyan Leonardo’nun senetleri %4 değer sağladı. ABD’deki iştiraki Leonardo DRS’yi halka arz kararının iptal olduğuna dair söylemlerle pay senetlerinde gerilemeler yaşansa da şirketin hisseleri daha sonrasında ilerleme sağladı.

Airbus hisse senetleri ise %0,7 artış gösterdi. Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin havacılık şirketleri Boeing ve Airbus’a sunulan desteklemelerden dolayı karşılıklı uygulanmakta olan ek gümrük vergilerini 4 ay için durdurma kararı alması hisse senetlerine olumlu olarak yansıdı..

Şirketler geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla daha iyi bir performans elde etmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here