Ana Sayfa Ekonomi Orta Vadeli Plan Dahilinde Yapılacak Gelir Vergisi Zammı Maaşları Böyle Etkileyecek!

Orta Vadeli Plan Dahilinde Yapılacak Gelir Vergisi Zammı Maaşları Böyle Etkileyecek!

2018 yılı itibariyle uygulamaya konulacak Orta Vadeli Plan dahilinde kişi ve işletmelerin devlete ödemeleri gereken vergi oranı açıklandı. Yeni gelir vergisi zammı elde edilen net geliri nasıl etkileyecek? Detaylar içeriğimizde.

717
0
Paylaş

Gelir vergisi, kişilerin elde ettikleri gelir üzerinden devlete ödemeleri gereken vergi türüdür. Kişilerin yaptıkları iş ile elde ettikleri gelirler doğrultusunda devlete ödemeleri gereken bazı vergiler vardır. Türk Vergi Sistemi dahilinde dolaysız vergilerden biri olan bu vergi türü, kişilerin ve işletmelerin kazançları ile elde ettikleri kar üzerinden devlete ödenmesi gereken bir vergidir. Dolaysız vergi ise vergiye tabii tutulan kişinin kendine ait işletmesi için ödemesi gereken, vergi ödemesini yapacak kişinin belirli olması ve bu kişiden vergi ödemesinin doğrudan alınmasıdır. Dolaysız vergi, kişiye ait olmakla birlikte başkasına devri yapılamaz. 

Gelir Vergisi Ödemesini Kimler Yapmalıdır? 

– İkametgah adresi Türkiye sınırları içerisinde bulunanlar

– Bir yıl zaman zarfı içerisinde Türkiye sınırları içinde 6 aydan fazla bir süredir yaşayanlar

– Yaptıkları iş dolayısı ile yabancı memleketlerde oturan kişiler

Türkiye sınırları içerisinde ve dışarısında kazanç elde eden bütün kişiler ve işletmeler elde ettikleri gelirin tamamı üzerinden gelir vergisi ödemesi hesaplanır ve doğrudan ödenmesi talep edilir. 

Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Vergi beyannamesi ile vergiye tabii tutulacak gelirin, kişi ve işletmeleri vergilendirilmeye başlanılan yılı takiben her yıl mart ayının 25’inde akşam saatlerine kadar ödeme yapılabilir. Vergi ödemelerini daha hızlı yapmak isteyenler anlaşmalı oldukları ve hizmet aldıkları bankaların intenet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile yapılabilir.

2018 Yılı Uygulamaya Konulacak Gelir Vergisi Zammı

Yeni yıla girmeden yeni vergi tarifesi oluşturuldu. Türkiye Ekonomi Bakanı Naci Ağbal birkaç gün öncesinde yapmış olduğu açıklamalarında yeni yılda uygulamaya konulacak olan vergi zam oranlarına arasında yer alacak ve zam uygulanacak vergiler arasında gelir vergisinin de bulunduğu belirtti. Yeni yıl ile birlikte beklenen zam oranının %27’den %30′ çıkarılması söz konusuydu. Bu zam ile birlikte elde edilen net gelirde de düşüş yaşanacak. 

2018-2020 yılları Orta Vadeli Planı ile ilgili 27 Eylül 2017 tarihinde açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, bu plan dahilinde ekonomik anlamda kalkınmayı sağlayabilmek adına birçok değişikliğe gidileceğini ve devlete ödenmesi gereken bazı vergi türlerine zam yapılacağını belirtti. Plan dahilinde hangi alanlarda ve ne kadar zam uygulanacağı açıklanmıştı. Vergi zam uygulamasının 3. sırasında yer alan gelir vergisi zammı 2018 yılı itibariyle %27’lik orandan %30 oran ile yer değiştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here