Ana Sayfa Ekonomi Metro Turizm’in Sahibi Galip ÖZtürk Galip Öztürk, ICBC Bank’a Ortak Oldu!

Metro Turizm’in Sahibi Galip ÖZtürk Galip Öztürk, ICBC Bank’a Ortak Oldu!

Global pazarda hızla büyümeye devam eden ICBC Bank'a Türk ortak! Ulaştırma sektöründe büyük paya sahip Metro Turizm'in sahibi Galip ÖZtürk, finans sektörüne giriyor.

3625
0
Paylaş

Türkiye’de ve çevresinde faaliyet gösteren büyük turizm şirketlerinden biri olan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk dünyanın en büyük önde gelen bankalarından ICBC Bank’ a (Industrial and Commercial Bank of China, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası) ortak oldu. ICBC Çin’deki devlet bankalarından biridir. Toplam varlıkları ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük bankasıdır. Dünyanın kırk iki ülkesinde yaklaşık 17 bin şube ile hizmet veren banka, 500 milyon müşteriye sahiptir. Banka 2016 yılında Global Finance’da en iyi banka ödülünü almıştır. 

Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Galip Öztürk ICBC Bank’a ait hisselerden 100 milyon Türk Lirası değerinde satın alarak banka hissedarı oldu. Galip Öztürk haberi sosyal medya hesabından ICBC Bank Türkiye genel müdürü ve ekibi ile akşam yemeğinde buluştuklarını belirten Galip Öztürk, turizm sektöründen sonra finans sektörüne giriş yapacağının sinyallerini vermişti. Galip Öztürk yine sosyal medya hesabından ICBC Bank genel müdürü ile yeni yatırımlar hakkında konuştuklarını da aktardı. 

ICBC Bank Türkiye’de ilk şubesini açmadan önce de Türkiye pazarında faailyet göstermekteydi. Tekstil Bank’a ait hisselerin büyük bir kısmını GSD Holding’ten alarak Türkiye’deki ilk faaliyetlerine Tekstil Bank adı altında başlamışlardı. GSD Holding Tekstil Bank’ta sahip olduğu yüzde 75 hissenin tamamını 669 milyon Türk Lirası’na Çinli ICBC Bankası’na satmak için BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) başvurmuştu. BDDK’nın onayı ile birlikte hisseler ICBC’nin eline geçmişti. 

Global pazarda gittikçe büyümeye devam eden ICBC Bank’ın  genel müdürlüğü İstanbulda olup Türkiye’de 18 şehirde şube ve ATM’ler ile hizmet vermektedir. ICBC Bank’a ait şubeler için bankanın resmi web sitesine giriş yaparak sol bölümdeki şube ve ATM’ler kısımından inceleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here