Ana Sayfa Ekonomi IMF Türkiye’nin Geleceğini Parlak Gördü ve Büyüme Tahminlerini Arttırdı!

IMF Türkiye’nin Geleceğini Parlak Gördü ve Büyüme Tahminlerini Arttırdı!

Ekonomi dünyasının önemli isimlerinden birisi olan IMF, Türkiye için büytüme tahminlerini bir hayli artırdı. Türkiye'nin geleceği parlak olarak görülüyor.

838
0
Paylaş

Son 2 yıllık süreci Türkiye açısından yakından ele aldığımızda ülkenin gerek iç karışıklıkları ve gerekse çevresel faktörlerde gördüğü olumsuzluklar nedeni ile ekonomik açıdan, istihdam açısından ve büyüma açısından riskli bir profil çizildiği doğru kabul edilmektedir. Ancak Türkiye’nin gücü ve potansiyeli yalnızca medya araçlarında yer alan bilgilendirmeler ile sınırlı değildir. Türkiye’de ekonomistlerin ve uzmanların ortaya koydukları çalışmaların birçoğu hatta bu riskli profil konusunda zıt sonuçlar ile yanıt vermektedir. Yani aslında Türkiye bir ilüzyon etkisi ile ekonomik açıdan olumsuz bir görüntü ortaya koyarken, realitede büyümesini de sürdürmeye devam etmektedir. Özellikle 2016 Temmuzu’nda meydana gelen hain darbe girşimi sonrasında ekonomideki dalgalanmaları durdurabilmek adına ortaya konulan istihdam seferverliği ve faizlerde düşürücü uygulamalar yapılması ile birlikte Türkiye ekonomisi hızlı bir şekilde can kazanmaya başladı.

Türkiye’de son dönemlerde özellikle yerli üretim ve istihdam artışı için çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu anlamda çiftçilere hibe destekleri, mühedislere ve bilim adamlarına finansal kaynaklar ve fonkar ve istihdam için gerekli kontenjanlar sık sık gündeme getirilmektedir. Türkiye’nin ortaya koyduğu bu başarılı profil ile birlikte ise gücünün günden güne artmakta olduğu dikkat çekmekte ve ekonominin söz sahibi isimleri Türkiye ile ilgili kanaatlerini bu detaylara bakarak vermektedirler. Bu anlamda IMF’nin son açıklaması ise ekonomi dünyasında şok etkisi yarattı. IMF, Türkiye’nin geleceğini parlak gördü ve tahmin edilen büyüme oranında artışa gitti. Bu artışta muhakkak ki devlet destekleri ile gerçekleştirilen çalışmalar yer almaktadır.

Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasında %3.5 lik büyümenin 2018 itibariyle kaydedileceği öngörülürken, Büyüme tahminlerinde ise %5.1’e yükseltilen oran çeşitli kesimlerce dikkat çekti. Türkiye’de ekonomi uzmanlarını da sevindiren gelişme ile birlikte Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesini ekonomik büyüme konusunda solladığı da öğrenildi. Son çalışmaların da realize edilmesi ile birlikte Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreğinden itibaren büyüme hızının daha da artacağı öngörülmekteydi. IMF tarafından yayınlanan rapor ile birlikte planların hızlandırılması için de çalışmalara başlanması bekleniyor. Bakalım Türkiye 2018’de nasıl bir profil çizecek ve geleceğe nasıl bir yoldan gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here