Ana Sayfa Ekonomi HSBC’de görevini bırakacak CEO yerine yeni CEO kimin olacağı belli oldu

HSBC’de görevini bırakacak CEO yerine yeni CEO kimin olacağı belli oldu

HSBC'nin üst yönetiminde değişiklikler yaşanıyor. Önümüzdeki yıl görevini bırakacak CEO yerine kimin geçeceği belli oldu.

525
0
Paylaş

HSBC üst yönetiminde çeşitli görev değişiklikleri yaşanıyor. Şu an görevini sürdüren ancak önümüzdeki yıldan itibaren görevi bırakacak olan CEO Stuart Gulliver’ın yerine 28 yıldır HSBC bünyesinde çalışan John Flint gelecek.

2018 Şubat ayında emekliliğe ayrılacak CEO Stuart Gulliver’in koltuğuna kimin geçeceği sektörde ve ekonomi-bankacılık alanlarına ilgi duyanlar arasında büyük merak konusuydu. Stuart Gulliver’in koltuğuna 28 yıldır HSBC’de görev yapan John Flint gelecek. Avrupa’daki en büyük bankacılık grubu olan ve bu özelliği uzun süredir koruyan HSBC’de görev tesliminin 2018 Şubat ayı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Britanya’nın Şubat ayı itibariyle boşalacak olan CEO koltuğuna banka dışından bir atamanın yapılmasına dair baskılarına rağmen, banka 28 yıldır bünyesinde görev yapan John Flint’i tercih etti. John Flint daha öncesinde banka grubunun çeşitli kademelerinde görev yapmış ve CEO Gulliver için personel şefliği görevini yürütmüştü. 

21 Şubatta emekliliğe ayrılacak olan Gulliver’in koltuğunu devralacak Flint’in yeni işinde alacağı maaş da belirli oldu. Gulliver yaptığı açıklamada 7 yıldır sürdürdüğü CEO’luk görevindeki amaçlardan en önemlilerinden birinin aldığından daha iyi bir halde yeni CEO’ya devretmek olduğunu belirtirken, HSBC grubunun John Flint ile emin ellerde olacağına vurgu yaptı.

Flint kariyerinin 14 yılını Asya’da geçirmiş, HSBC’nin son dönemlerde aldığı cezalar ardından Avrupa’daki varlıkların satılarak kaynakların Asya’ya kaldırılması olaylarında büyük rol oynamıştı.

HSBC’nin CEO koltuğunun yeni sahibi olacak John Flint’in alacağı yıllık maaş ise 1,2 milyon Sterline denk düşecek. 1,7 milyon Sterlin tutarında sabit ödeneğe sahip olacak John Flint, 360 bin Sterlin tutarında da emeklilik ödeneğine sahip oalcak. 

İmzalanan sözleşmenin detaylarına göre, Flint’in taban maaşının yüzde 215’i kadar yıllık prim ve yüzde 320’si kadar da uzun vadeli prim öngörüsü yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here