Ana Sayfa Ekonomi Eylül ayında bir bireyin asgari geçim tutarı 2600 TL oldu!

Eylül ayında bir bireyin asgari geçim tutarı 2600 TL oldu!

Eylül ayında bir bireyin asgari geçim tutarı 2600 TL oldu. Açıklama Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından yapıldı. İşte o açıklamaya ilişkin detaylar.

561
0
Paylaş

Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi Türkiye’nin Eylül ayı yoksulluk sınırı hakkında açıklamada bulundu. Kamu-Sen, bir insanın yoksulluk sınırının Eylül ayında 2600 Türk Lirası’na yükseldiğini ifade etti. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından derlenen veriler neticesinde açıklamada bulunan Kamu-Sen asgari geçim sonucunun 2600 TL olduğunu ifade etti. Dört kişilik bir ailenin geçimini sağlayabilmesi için eve girmesi gereken paranın en az 5.336 Türk Lirası olduğu aktarıldı.

Kamu-Sen, 4 kişilik bir ailenin gıda ve barınma harcamalarının Eylül ayında 1990.64 TL’ye yükseldiğini bildirdi. Aynı zamanda bir ailenin sağlıklı olarak beslenme giderleri için harcayacağı tutarın 39,89 TL olduğuna dikkat çekildi.

Aynı zamanda 3 bin Türk Lirası’na yakın seviyede bir aylık gelire sahip olan kişinin maaşının yüzde 40’ını gıda ihtiyaçlarına harcıyor.

VATANDAŞI KISA SÜRE SONRA ZAM BEKLİYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, vatandaşların zam yağmuruna tutulacağını ifade etti. Koncuk, dar ve sabit gelirli olan vatandaşların ağır vergi yüküyle karşı karşıya olacağını konuştu. Kamu-Sen Genel Başkanı, Eylül ayının son aylardan farklı olmadığını söyledi ve masrafların kamu çalışanlarının ve emeklilerin ceplerini boşalttığını belirtti.

Koncuk, Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi zamlarını da ‘’fahiş artış oranları’’ diyerek eleştirdi. Bakanlık tarafından açıklanan zamların vatandaşları daha ağır bir yük altına aldığını konuşan Koncuk, ‘’Vatandaşları zam yağmuru bekliyor.’’ dedi.

HÜKÜMET YAŞANANLARA GÖZ YUMMAMALIDIR

Şeyh Edebali’nin ‘’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’’ sözünü hatırlatan Koncuk, yönetimin bu anlamda olması gerektiğini ifade etti. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk, dar gelirli vatandaşların üzerinden bu yükümlülüklerin atılması gerektiğini aktardı. Bu anlamda yetkililerin gerekli önlemleri alması gerektiğini konuşan Koncuk, memura buçuk zamma imza atanlara da eleştiride bulundu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here