Ana Sayfa Ekonomi Eylül Ayı Otomotiv Sektörü İhracatı Diğer Yıllara Göre Artış Sağladı

Eylül Ayı Otomotiv Sektörü İhracatı Diğer Yıllara Göre Artış Sağladı

Eylül ayı otomotiv sektöründe diğer senelere göre ihracat payında göstermiş olduğu başarı ile ülke ekonomisine katkı sağlayarak ihracatta 1. sırada yer alıyor.

782
0
Paylaş

Ulaşımın önemli olduğu tüm dünya ülkelerinde araba almaya kayıtsız kalınamıyor. Keyfin ötesinde ihtiyaç haline geliyor. Dünya nüfusu arttıkça arabalara duyulan talebin artması ile otomotiv sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Bu duruma sadece şahsi otomobil sahip olarak bakmamak gerekiyor. Genel anlamı ile gün içinde birden fazla bindiğimiz toplu taşıma araçları yaşamımızı kolaylaştırıyor. Her şeyden önce zamansal bir avantaj sağlıyor. Gün içinde trafiğin işler halde olduğunu görüyoruz. İşe, okula, arkadaş görüşmelerine ya da gezmeye vs. gibi bir çok yere yetişmek isteyen insan var. Bu ulaşımı kısa sürede gerçekleştirmek ve gitmek istedikleri yere kısa sürede varmak için ya şahsi ya da toplu taşıma araçlarını kullanıyorlar. Hayatımızın içinde otomobillerin, arabaların önemli olduğunu görünce haliyle otomotiv sektörününde değerini bilmemiz gerekecek. 

Ülkemizin ihracatta otomotiv sektörünün önemli bir payı vardır. Ekonomiye büyük katkı sağlayan hatta lokomatif görevi gösteren otomativ endüstrisi ihracatına büyük önem vermektedir. 

Otomotiv alanında ülke içinde fabrikalaşmanın çok olduğu Kocaeli Bölümü ve Bursa bu alanda gerekli çalışmaları yapmaktadır.

2017 yılının Eylül ayında otomativ sektörüse dair ihracat payları açıklanıyor. Eylül ayı otonativ sektöründe 2016’ya oranla yüzde 10,9 artış göstermiştir. İhracat payındaki parasal değeri ise 2 milyar 152 milyon Dolar’a ulaşmıştr. 

Uludağ Otomativ Endüstrisi’nin yaptığı açıklamalara göre tüm sektörler arasında otomativ sektör, ihracattaki sağladığı başarı ile önemli bir sıralamada yer alıyor. İhracatta yüzde 19 oranı ile diğer sektörlerin arasından birinci sıraya yerleşiyor. Ocak ve Eylül arasında ihracattaki pay düşünüldüğünde yüzde 22 artış göstererek rakamlarla oynuyor ve yükseldiği rakam kayıtlara 20 milyar 800 milyon Dolar olarak geçiyor. 

Bu yılki otomotiv ihracatındaki pay 2016 yılındaki ihracat payından yüzde 10 artış göstererek başarıya imza atıyor. Tüm sektörler arasında ihracattaki başarısı koruyor ve tüm sektörler arasında otomotiv sektörü birinci seçiliyor. 

Binek otomobillerinin ihracat bayına baktığımızda 840 milyon Dolar’la yüzde 19,5 artış göstererek yine başarısına devam ediyor. 

Genel olarak bakıldığında Almanya ile siyasi ekonomi anlamında yakın bir bağımız var. Bu durum ihracatta da kendini koruyor. Almanya, otomotiv sektörü ihracatımızda birinci sırada yer alıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here