Ana Sayfa Ekonomi Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2017

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2017

Ekim ayı için evde bakım maaşı yatan iller ve evde bakım maaşı ile ilgili bütün detaylara içeriğin devamından erişebilirsiniz.

915
0
Paylaş

Maddi olanakları kısıtlı ve bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlar için evde bakım parası sağlanmaktadır. Bu maaştan faydalanmak için birtakım şartların mevcut olması gerekmektedir.

Vatandaşın bir sağlık kurulundan en az yüzde 50 oranında engelli ve ağır engelli bölümünde yer alması gerekmektedir. Ağır engelli ifadesi kendi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan kişiler için kullanılmaktadır. Bir diğer şart ise kişinin bakıma muhtaç bir halde olması gerekmektedir.

Yani kişi kendi kendine yetecek seviyede olmamalıdır. Yeme, lavabo, banyo gibi ihtiyaçların birisinden yardım almadan karşılanamıyor olması aranan şartlar arasındadır. Bakıma muhtaç durumda olan kişinin evinde kişi başına düşen tutarın asgari ücretin 3’te ikisinden fazla olmaması gerekiyor. Eğer bütün faktörler bir arada yer alıyorsa kişiye evde bakım maaşı finansmanı sağlanmaktadır.

BAKIM MAAŞI İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Öncelikle engelli bireye bakacak olan kişinin, engelli bireyin bir akrabası olması gerekmektedir. Eğer bu kişi akrabası değil ise, mahkeme tarafından vasisi olarak seçilmelidir. Bakıcı olacak kişinin engelli birey ile aynı adreste ikamet ediyor olması aranan şartlardandır.

Eğer bakıcının ev adresi, engelli bireyin ev adresine rahat ulaşım sağlayabilecek mesafedeyse burada heyet kararına bakılır. Bazı durumlarda heyet ‘’yapabilir’’ kararı verir ve böylelikle bakım maaşı sağlanır.

Engelli bireyin üzerine bir gayrimenkul veya taşıt varsa bu bakım maaşı almaya engel teşkil etmez. Sadece gerekli hesaplamalar sonucunda birey başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden fazla olmaması gerekmektedir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli ve bakıcı olan kişilerin kimlik fotokopileri,

Sağlık kurulundan alınmış olan yüzde 50’nin üzerinde engelli belgesi fotokopisi,

Engelli vatandaşın iki adet vesikalık fotoğrafı,

Engelli bireyin öğrenim durumunu gösteren belge,

Var ise vasisi veya vasi atanmasına onay veren mahkeme kararı,

Bakıma muhtaç olan kişinin ailesi boşanmış ise boşanma kararıyla ilgili mahkeme kararı gerekmektedir.

Evde bakım maaşı üst sınırı 847.16 TL olarak belirlenmiştir.

HANGİ İLLERE EVDE BAKIM MAAŞI YATMIŞTIR?

Henüz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya diğer resmi kurumlardan konuya ilişkin bir açıklama yapılmamıştır. Detaylar gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here