Ana Sayfa Ekonomi Et Fiyatlarında Meydana Gelen Artışı Düşürmenin Anahtar Yolları

Et Fiyatlarında Meydana Gelen Artışı Düşürmenin Anahtar Yolları

2018 Ocak ayının başından bu yana kırmızı etin kilogram fiyatında yaşanan artış yüksek seviyelere ulaştı. Yüksek fiyattan satılan kırmızı et fiyatının düşürülmesi içi yapılması gerekenler belirlendi.

3531
0
Paylaş

Günlük beslenme içerisinde önemli bir yere sahip olan kırmızı etin fiyatı Türkiye için 6 aylık periyotta oldukça hızlı bir yükseliş gösterdi. Ekonomik dalgalanmaların odağı haline gelen kırmızı etin fiyatında şuana dek toplamda 3 TL tutarında bir artış yaşandı. Şuan halen yüksek seviyede seyretmekte olan etin fiyatı ise müdahalelere rağmen kolay bir şekilde düşürülemiyor. Özellike döviz kurlarındaki artış ve yüksek kurlar, turist sayısının yaz dönemi etkisi ile artması ve çiftçilerin ekonomik dengesizlikler yüzünden üretim maliyetlerinin artış göstermesi et fiyatını yüksek seviyede çakılı tutuyor.

GERİLEMEYE GİDEN YOLDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Türkiye’de kırmızı et üreticileri tarafından yapılan açıklamalar şaşırtıcı gerçeklerin açıklık kazanmasına neden oldu. Çiftçilerin aktardıkları bilgiler ışığında kırmızı et fiyatındaki artışın üretici bazlı olarak yükselmediği, hatta yüksek fiyat tutarına rağmen halen kazanç elde edemedikleri ortaya çıktı. Yem fiyatlarından yakınan çiftçiler 50 kg ağırlığındaki yem fiyatının 6 ayda 30 TL’lik artış gösterdiğini beyan ettiler. 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç tarafından yapılan açıklamalarda ise döviz kuru faktörü mercek altına alındı. Başkanın verdiği ifadelerde yem fiyatlarının yurt dışından ithal edilmeleri sebebi ile dövüz kuruna bağlı olarak arttığı, yurtdışından hayvan ithal edildiğinde de durumun farklı olmadığı ilgileri yer alıyor. Öte yandan yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, yerli üreticinin yurtdışından hayvan ithaline karşı dayanıksız olduğunu ve piyasada üretici azalışının görüldüğünü aktardı. Devletin ucuz et politikasına destek çıktığını de aktaran Tunç, önümüzdeki süreçte yerli üretici odaklı olarak et üretiminde devrim nitelikli değişimlerin yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Et fiyatlarının düşürülmesinde etkili olabilecek farklı bir anahtar yol olarak ise  yem/kur ayarlaması yapılması gerektiği üreticiler tarafından beyan ediliyor. Dolardaki artışa karşın yem fiyatlarının belirli bir seviyede sabit kalmasını öngören bu anahtar yol ile ilgili olarakhenüz butona basılmadı ancak kısa süre içerisinde masaya yatırılacağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here