Paylaş

Zam oranlarının netleşmesiyle memur emeklileri ve devlet memurları Ocak ayındaki maaşlarını merak etmeye başladı. Boşanmış yani dul ve yetim maaşlarına %3 toplu sözleşme zammıyla beraber %4,35’k enflasyon zammı sonucu toplamda %7’35’lik oranda zam alacaklar. 

 

Normalde her ay başında emekli maaşlarını alan memur emeklilerin Ocak ayındaki maaşları zamsız bir şekilde yatırıldı. Enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra zam yapıldığı için bu ay maaş farkları emekli maaşına yansıtılmadı. 

 

Emekli maaşlarının ödemesi ne zaman gerçekleşecek?

 

Haberimizin başında bahsettiğimiz gibi emekli maaşına yapılan toplam zam %7,35 oldu. Emekli sandığı maaşına (ortalama 3.000 TL-3.500 TL) yaklaşık olarak 225 TL-275 TL arasında zam farkı ödenecek. Bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak 20 Ocak tarihinden önce açıklama yapılması beklenmiyor. 

 

Maaşlar hangi tarihte yatırılır?

 

Emekli sandığına bağlı olan emekliler ile ve emekli sandığından dul ve yetim aylığı alanların maaşı her zaman ay başında ödenir. 

 

Zamların belirlenmesi

 

Toplu sözleşmeler yapılarak zam miktarları belirlenir. Belirlenen zam oranları enflasyon zammının altında kaldığı takdirde ayrıca enflasyon zammı da verilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here