Paylaş

Engellilere evde bakım için düzenli ödemelerde her ay artış yaşandı. Şubat ayından beri vatandaşlara ilk defa yüksek maaş verildi. Diğer yandan, ev içerisinde bulunan erkeğin emekli olması kapsamında iki defa fedakarlık ve Ramazan bayramı şeklinde verilen bayram ikramiyesi ödemesi hesaba katılmamaktadır. Bu ödemelerde ne kadar atış meydana geldi. Nafaka alabilmek için ne yapmak gerekir?

Engelli yakınların bakmayı sürdürenlere, her ay düzenli şekilde ödemeler verilmektedir. Diğer yandan, bakımını yapan kişiyle kan bağının olması gerekli. Tatil ücretlerinin gelir sınırı koşulu ile ödenmesinin sürüp sürmeyeceği ise kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. Ocak ayından beri çıkan kurallar, geçen yıl içerisinde yürürlüğe koyulan kurallar sebebiyle kesinti yaşanan evde bakım parasının kesilmesinin önüne geçilmiş oldu. Ocak ayı itibariyle enflasyon oranının yükselmesi ile beraber ödemeler  bin 657 lira düzeylerine kadar çıktı.

Devlet memurlarının maaş katsayılarıyla beraber endeks olan evde bakım emeklileri bu nedenle hesaba katılmış ve Ocak ayı içerisinde ödeme yapılmıştır.

Bayramda ikramiye

Bakım ödeneğini almayı sürdürenlerin yaşamayı sürdürdüğü haneye emekli alınır ise bu emeklilik tatil ikramiyesi olarak verildiğinde verilen primler gelir limitine sayılmayacaktır. Bu sebeple babanın emekli olduğu bir ailede anne engelli çocuklarına bakmayı sürdürdüğünde senede iki defa kurban ve ramazan bayramları içerisinde verilen hesaplanmaz. Bu durum doğrultusunda, evde bakım ödemesini alanlar, tatil ikramiyesini aldıkları an bakanlığa bildirdiklerinde, bu ikramiyeler nedeniyle maaş kesintisine uğramayacaklar. Kesintinin olmaması ve bu neticede işlemin yapılması için bildirim gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here