Ana Sayfa Ekonomi Emekli Maaşı 2018’de Ne Kadar Olacak? Zamlarla Birlikte Alınacak Miktar

Emekli Maaşı 2018’de Ne Kadar Olacak? Zamlarla Birlikte Alınacak Miktar

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşa ödenen emekli maaşı 2018 yılında ne kadar zamlı olacak ve yeni emekli maaşı ne kadar olacak resmi olarak açıklandı.

781
0
Paylaş

Bir devlet kurumunda uzun yıllar çalışarak, devlete ve kurumlarına hizmet eden vatandaşlar, çalıştıkları sürece devlet tarafından sigortalı olurlar ve ayrıca düzenli olarak her ay maaş alırlar. Günümüzde bu nedenle bir devlet kurumunda personel olarak çalışmak isteyen çok kişi vardır. Çünkü ayrıca devlet kurumlarında çalışarak belirli bir vade sonunda emekliye ayrılmak geleceği garanti altına almayı sağlayan özel bir güvencedir. Devlet kurumlarından emekli olan vatandaşlar, emekli oldukları tarihte çalıştıkları her yıl için bir maaşlık ikramiye almanın yanı sıra artık emeklilik sonrası da düzenli olarak maaş almaktadırlar. İşte işaret ettiğimiz bu nedenlerle birçok kişi devlet kurumlarından emekli olmak istemektedirler. Tüm bunların yanı sıra devletten emekli olan vatandaşların aldıkları mekeli maaşına her yıl da zam gelmektedir.

Geleceğini garanti altına almak isteyip devlet kurumlarından emekli olanlar için enflasyon oranı baz alınarak zam uygulanmaktadır. Enflasyon rakamlarının resmi olarak açıklanmasından sonra 2018 yılı için de emekli maaşına yapılacak olan zamın oranları netlik kazanmış oldu. 2018 Ocak ayı itibariyle bu kapsamda uygulanacak emekli maaşı zammı 212 liraya kadar artacak. Yapılacak olan zamlarla ilgili gündeme getirilen bilgiler kapsamında zam oranlarının 3 farklı şekilde uygulanacğaı öğrenildi. Bu oranlar %3, %3.5 ve %5.01 olmak üzere değişecek. Bahsedilen bu oranlar baz alındığında %3’lük zam için 127 TL, %3.5’lik zam için 148 TL ve %5.01’lik zam uygulaması sonrasında 212 TL’ye kadar zam emeklileri bekliyor olacak. Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi olarak açıkladığı enflasyon oranları sonrasında Temmuz-Eylül aralığı için enflasyon seviyesindeki artış %1.32 olarak bildirilmişti. Bu atış sonrasında 2018 yılında emekli maaşlarına yönelik yapılacak zam oranlarının %3-%3.5 arasında olacağı uzmanlar tarafından beyan edilmiş. 

TÜİK tarafından Eylül ayı için açıklanan enflasyon oranının %11.2 olduğu öğrenildi. 2017’nin ikinci yarısı için bu kapsamda enflasyon artışının totalde %5.01 olacağı beyan edilirken zam oranlarının da bu durumda SSK ve BağKur emeklileri için %5 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Hesaplamalar sonrasında yapılacak olan zammın resmi oranının 3 Ocak 2018’de ilan edilmesi beklenirken, Ocak ayında emekliler ilk defa zamlı maaşlarını alacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here