Paylaş

2020 senesi Kasım ayı içerisinde de Covid-19 sürecinde dolar ve Euro iniş ve çıkışlarını sürdürüyor. Merkez Bankasının yapmış olduğu müdahaleye rağmen yükselişini sürdürüyor. Para kazanmak isteyen pek çok vatandaş yatırımını Euro ve dolara yapmaktadır. Hafta sonu dolar ve Euro kurunda değişiklik olur mu? Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konular arasında yerini almaktadır.

Hafta Sonu Dolar Piyasası Açık mı?

Canlı dolar kurunu takip ederek tahminleri gözden geçiren, inceleme yapan pek çok yatırımcının merak ettiği konuya açıklık getirecek olursak hafta sonları piyasa tatil olmaktadır. Çünkü intenet bankacılığı üzerinden yapılan alışverişler hafta sonlarında kar bırakmamaktadır.  Pek çok banka intenet bankacılığı üzerinden dolar ya da Euro alımına izin vermemektedir. Change büro ismiyle bilinen serbest piyasadaysa bankaların kapalı olması sebebiyle kur artışları düşük şekilde yansıtılabilmektedir. Hafta sonu döviz piyasası kapalı olmaktadır. Fakat bu durum elinizde bulunan dövizleri bozduramayacağınız anlamını taşımaz. Ama bankalar kapalı olduğundan dolayı alım ve satım yapılamaz. Sadece fiziki işlemler yapılabilir. Fakat hafta sonu dolar ve Euro da dalgalanmalar iniş ve çıkışlar devam eder.  Cumartesi ya da Pazar olması dövizde iniş ya da çıkış olmayacağı anlamı taşımaz. Pazar günü kur hangi rakamdan kapandıysa, pazartesi günü çıkış yapabilir.

Tatil Günlerinde Dolar Yükselir Mi?

Covid-19 zamanında pek çok ekonomi uzmanı 1 doların 9 Türk lirasına tekabül edeceğine dair söylemlerde bulundular. Buna eşdeğer olarak Euro’nun 10 Türk lirası seviyesine ulaşacağını söyleyenlerde olmuştu. 19 Kasım 2020 tarihinde dolar serbest piyasada 7,73 Türk lirasını görmüştü. Ortalama olarak kur şu seviyelerde ilerledi:

 

 

21 Kasım Cumartesi ve 22 Kasım Pazar günleri arasında doların bu seviyede artış göstereceği tahmin ediliyor. Ancak sadece tahmin edilmektedir. Pazartesi günü piyasaların açılmasıyla beraber sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Hafta Sonu Euro Artar mı?

Geçtiğimiz haftalardan önek gösterecek olursak 13 Kasım Cuma günü 9,80türk lirası olan Euro haftanın başında 10 Türk lirasını görmüştü. Piyasanın kapanış yaptığı Cuma günü saat 17:00 itibari ile pazartesi günü saat 08:00 e kadar olan zaman diliminde Euro’nun çıkış yapacağını değerlendiren yorumcular da bulunmaktadır. Kısa zamanda da Cuma günü ve pazartesi sabahına kadar oluşacak iniş çıkışlar sebebiyle yatırım yapmamanız tavsiye edilmektedir.

Aynı amanda Pazar günlerinde bankalar ve kuyumcuların da kapalı durumda olması nedeniyle döviz bozdurma alanlarında hareketlilik hiç durmamaktadır. Ancak artan oranlar seviyeli bir şekilde yansıtılır. Hafta sonlarında acil nakde ihtiyaç duymazsanız bozdurmamanız tavsiye edilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here