Ana Sayfa Ekonomi Dolar Tırmanışa Geçti! Artış Devam Edecek!

Dolar Tırmanışa Geçti! Artış Devam Edecek!

Türk Lirası'nın 8 aylık artış serisinin bozulmasından sonra dalgalı bir seyre giren Dolar, bugün yine artış yaparak güne merhaba dedi.

1337
0
Paylaş

Dünya çapında yaşanan gelişmeler sonrasında yerel para birimlerinin kurları arasında şiddetli değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde Kuzey Amerika kıtasını ele geçiren doğal afetler, terör olayları ve ülke yöneticilerinin belirledikleri ekonomik politikalar, dünyanın en çok kullanılan para birimi olan Dolar karşısında para birimlerinin dengelerini etkilemeye devam ediyor. Bu anlamda Türk Lirası da Dolar karşısında son dönemlerde oldukça kritik etkilenmelere maruz kalıyor. Türk Lirası’nın Dolar karşısında 2017’nin ilk aylarından bu yana ortaya koyduğu olumlu performans Eylül ayının ortalarında yaşanan gelişmeler sonrasında bozulmuştu. Orta Doğu’da yaşanan referandum sürecine ek olarak Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan gerilimin yanı sıra Amerika’da FED’in faiz kararlarına yönelik beklentiler ve Amerika’nın büyüme beklentilerinin karşılanmaması Dolar’ı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı artı yönlü harekete geçirdi. 

DOLAR BUGÜN DE ARTIŞ İLE GÜNE BAŞLADI

Eylül ayının ilk haftalarında 3.40 psikolojik sınırının altını zorlayan Türk Lirası, bu sınıra ulaştıktan kısa bir süre sonra Dolar karşısında değer kaybına başladı. Bu döneme gelene kadar 8 ay süre boyunca artış gösteren Türk Lirası’nın yanı sıra Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi de oldukça başarılı bir profil çizmeyi başarmıştı. Şimdi ise Dolar yeniden artı yönlü oynaklık göstermeye başladı. 6 Ekim itibariyle Dolar, 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Dolar sert bir yükseliş ile birlikte 3.62 seviyesine çıktı. Bu artış ile birlikte Euro’da zirve yaptı ve 4.24 seviyesi ile rekor kırdı. Ekonomik açıdan Türkiye’yi oldukça gerilimli bir sürece iten Dolar ve Euro’daki artışlara vergi artırma yolu ile para arzını azaltma davranışı ile yanıt veirlmeye çalışılacak. 2018 yılı itibariyle Dolar karşısında daha güvenli bir çizgiye girileceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here