Paylaş

Döviz piyasalarında yaşanan düşüş seyri birçok kişinin dikkatini çekmeye başladı. Global piyasalarda hafta başından beri Dolar/TL kurundaki sert düşüşle beraber dolar 8.4 TL’nin altına düştü.

Bu düşüşü destekleyen unsurlardan birkaç tanesi de turizmde yaşanan hareketlikle birlikte düşük cari açık beklentisi ve dolarda meydana gelen değer kaybı bulunuyor. İç piyasadaki para politikasına yönelik endişelerle beraber Dolar/TL’de yukarı yönlü risk hala sürüyor.

FED endişeleri azaldı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımları azaltmasına yönelik endişelerin giderek düşmesi yatırımcıları rahat bir nefes almasını sağlarken küresel piyasalar da risk iştahları arttı ve dolarda son dönemlerde sert kazanımları sonrasında değer kaybına uğramaya başladı.

Fed tarafıdan geleneksel olarak Jackson Hole’da yapılan senelik ekonomi toplantısı Cuma günü yapılacak. Gözler Fed’in varlık alımlarını azaltma takvimine yönelik herhangi bir ipucu için Fed Başkanı Jerome Powell’ın etkinlikte yapacağı açıklamalara çevrildi.

Dolar, koronavirüsünün daha bulaşıcı olan Delta varyantının küresel ekonomik iyileşmeyi raydan çıkaramayacağı beklentisi ile benzer para birimleride karşısında bir haftanın en düşük seviyesine yakın seyretmekte.

Jerome Powell’ın kararı bekleniyor

Bazı analistler salgının yarattığı belirsizlikler nedeni ile ertelenmiş olsada ABD’de tahvil alım programında azaltmaya gidilmesi planının gerçekleşmeye yaklaşması ile doların dahada yukarı yönlü hareket edeceği görüşünde birleştiler. Bu sebeple yarın ki Jackson Hole toplantısında Fed başkanının açıklamaları daha yakından izlenecek.

Dolar/TL enflasyonun politika faizi düzeyine yaklaşması ve bu yükselişe rağmen Erdoğan’ın düşük faiz çağrısını tekrarlamasının sonrasında 8.3’ten 8.68’e kadar yükselmiş, faizin yüzde19’da sabit tutulduğu PPK kararı sonrasında ise 8.4’e doğru gerilemeye başlamıştı.

Dolar kaç TL oldu?

Dolar/TL bu sabah saat 09.00’da 8.38/8.39 seviyelerindeydi. Euro/TL 9.85/9.86, sepet bazında TL 9.11/9.12 seviyelerindeydi. Türkiye’nin beş yıllık CDS’leri dün 372/378 baz puan seviyesinden kapandı.

İç piyasada ise bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 14.30’da açıklayacağı haftalık para banka ve rezerv istatistikleri takip edilecek. Dış gündemde ise TSİ ile 15.30’da açıklanacak ABD ikinci çeyrek GSYH verileri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here