Ana Sayfa Ekonomi Dijital Para Birimi Bitcoin Tarihinde Bir İlk 5.000 Dolar Barajını Aştı

Dijital Para Birimi Bitcoin Tarihinde Bir İlk 5.000 Dolar Barajını Aştı

Dijital para birimi olarak kısa sürede Dünya ekonomilerinde kendisine yer edinen Bitcoin, tarihi bir değer kazanımı ile 5 bin Dolar barajını aştı!

592
0
Paylaş

Teknolojik araçların ve intenetin yaygınlaşması ile beraber sanal ortamda kurulan finansal araçlar dünya çapında birçok kişinin kolayca ulaşabileceği bir yapıya ulaştı. Bu kapsamda dünya çapında en hızlı popülerlik kazanan ve en hızlı değer kazanan dijital para birimi olan BitCoin tarihe geçecek kayıtları ile borsaları sallıyor. Birçok ülkenin borsasında hali hazırda işlem görmekte olan Bitcoin’in değeri kırdığı yeni rekor ile birlikte 5 bin Dolar barajına ulaştı. Eylül ayının başlarında 4 bin 500 Dolar sınırını aşmış olan Bitcoin’in değer kazanımı ile birlikte dünya ekonomilerinde gördüğü talebin de arttığı bilgisi kaydedildi.

ÇİN’İN DARBESİNDEN SONRA BÜYÜK BİR TIRMANIŞ

Çin hükümetinin dijital para birimlerine karşı başlattığı karşı koyma çalışmaları sonrasında Bitcoin Eylül ayının başındaki 4.950 Dolar değerinden hızla çakılarak 3 bin Dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Bu gerileme Bitcoin pazarında büyük bir dalgalanma yaratmıştı ve birçok kişi değerin zemine doğru ilerleyeceğine ihtimal vererek elinden Bitcoin çıkarmaya başlamıştı. Bu gelişmenin sonrasında ise Rusya Maliye Bakanı’nın Bitcoin’i ülkelerinde denetim altına almak kaydı ile kullandırmaya izin vereceklerini ve gelecekte bu tip bir denetim mekanizması oluşturulmaz ise kayıt dışı para olaylarına sebebiyet veren Bitcoin’in engelleneceğini açıklamasından sonra da gerilima artmıştı. Ancak beklenen olmadı ve Bitcoin bu defa zemine doğru değil tavana doğru ilerledi. Eylül ayının sonlarına doğru 3 bin Dolar seviyelerini dolaşmaya devam eden Bitcoin an itibariyle 5 bin Dolar sınırını aştı. Bu rekora imza atması ile birlikte dünya ekonomilerinde en değerli para birimleri arasına adını kaydettirmeyi başaran Bitcoin pazarı hareketliliğini tekrar kazandı. Kısa sürede bir toparlanma elde eden Bitcoin’in değerinin Çin’den çıkan Bitcoinler’in pazarda yeniden değerlenmesi ile artış gösterdiği uzmanlar tarafından açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here