Paylaş

Esnaflara Devletten Müjde! Hibe Ve İşyeri Kira Desteği Başvuruları Bugün İtibariyle Başladı!

Esnaflara hibe ve işyeri kira desteği başvuruları 30 Aralık 2020 tarihi itibariyle başlıyor!

Vatandaşlar bu destek başvurularının nereden yapılacağını merakla araştırıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamalarda, Koronavirüs kapsamında esnafa hibe ve işyeri kira desteği başvurularının bugün itibariyle başladığını açıkladı.

Koronavirüsten dolayı esnafların zor günler geçirmesinden dolayı esnaf ve sanatkarlara hibe ve işyeri kira desteği programına yönelik kurallar açıklanmıştı.

Kira Ve Hibe Desteği Nerden Yapılacak?

Pek çok esnaf ve sanatkar abu hibe ve kira desteğinin nereden yapılacağını merakla araştırıyor.

Kira ve hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Ticaret Bakanlığı, destek programının uygulamasına ilişkin başvuru, değerlendirme, ödeme, kabul, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecektir.

  • Destek başvuruları ve itirazları elektronik ortam olan e-Devlet üzerinden yapılacaktır.
  • Kira desteği başvurusu yapan esnaf ve sanatkarlardan, işyerlerinin aylık kira bedeli, açık adresleri ve işyerini kiralayan kişinin kimlik bilgileri başvuru esnasında istenecektir.
  • Bu beyanları yapmayan kişi ve kişilere kira desteği ödemesi yapılmayacaktır.
  • Destek programına başvuru zamanı 10 günden az olmayacak ve Bakanlık tarafından bu süre belirlenecektir.
  • Reddi yapılan başvurular için ret tarihinden itibaren 10 gün süre içinde, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz yapabilecektir.
  • Destek başvurusu onaylanan kişi ve kişilerin banka hesaplarına kira desteği ödemesi gerçekleştirilecektir.

Bakanlık bu destek süresinin 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere 3 ay olacağı belirlenmiştir.

Gelir Kaybı Desteği Nasıl Yapılacak?

Gelir kaybı desteği ticari kazançlarını tespit ettiren, vergiden muaf esnaflara ve bunların dışında yer alan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 TL olmak üzere toplam 3.000 TL hibe desteği sağlanacaktır.

Vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri işyerinin kira olması durumunda;

  • Bu kişi ve kişilere büyükşehir belediyelerinin olduğu yerlerde aylık olarak 750 TL olmak üzere toplam 2.250 TL ödeme yapılacaktır.
  • Diğer yerlerde bulunan esnaflara aylık 500 TL olmak üzere toplam 1.500 TL kira desteği sağlanacaktır.
  • İşyeri kira bedelinin destek tutarının altında olması durumunda işyeri kira tutarı kadar destek ödemesi yapılacaktır.

Bir İşyerinden Fazla İşyeri Olan Esnafa Tek İşyeri İçin Ödeme Yapılacak!

Ticari kazançları tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar, gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konuları üzerinden bir defa destekten faydalanabilecektir.

Destek ödemesi için başvuruda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptıkları birden fazla işyeri olması halinde başvuruda bulunan kişiler için bir işyeri için kira desteği ödemesi yapılacaktır.

Hibe desteği alınan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gereklidir. Destek başvurusunda bulunan kişinin faal olmadığını kanıtlanması durumunda bu kişilere destek ödemesi verilmeyecektir.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanmakta olan benzer nitelikte olan desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel durumu teşkil etmeyecektir. Önceden farklı destek almış ve  yararlanmış kişiler bu destekten de yararlanabileceklerdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here