Ana Sayfa Ekonomi Büyük Artış İle İlgili Düşüş Keisnleşti, MTV % 40 değil % 25’te...

Büyük Artış İle İlgili Düşüş Keisnleşti, MTV % 40 değil % 25’te Sabitlendi

Türkiye gündemini bir anda sallayan MTV uygulamasında 2018 yılına yönelik yüksek oranlı artış için geri adım atıldı. Oran % 40 seviyesinden % 25'e geriledi.

601
0
Paylaş

Türkiye’de vergi sistemlerinin geliştirilmesi ve adil bir şekilde uygulanması adına uzmanlar ve ekonomistler sıkı bir çalışma gerçekleştirmektedirler. Geleceğe yönelik olarak devlet hazinesinin şekillendirilmesi ve Türkiye’nin kısa ve uzun vadeli stratejilerinin realize edilebilmesi adına düzenlenen vergi uygulamaları ile ilgili olarak son günlerde çok kritik başlıklar gündeme gelmişti. Bu anlamda başta yakın tarihte açıklanan orta vadeli programdaki vergi artışları gündeme oturmuştu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklanan orta vadeli programda vatandaşı şoka uğratan bir vergi artışı ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde olmuştu. 2018 yılı itibariyle %40 ile %68 arasında bir artış ile ödenmeye başlanacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi sosyal medyada da büyük bir yankı uyandırmıştı. Gelişmenin tepki toplamasının ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu oranın düşürülmesi için kesin bir çağrıda bulunmuştu. Maliye Bakanlığı’nı harekete geçiren çağrı sonunda olumlu sonucu getirdi ve MTV’ye yönelik oran artışında indirim yapılacağı beyan edildi.

%25’E KESİN OLARAK GERİLİYOR

Türkiye gündemini bir anda çalkalayan Motorlu Taşıtlar Vergisi oranındaki artışa yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, bakanlığa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrı sonunda etkili oldu ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilen kanun tasarısı ile birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artış %25 ile sınırlandı. Bu kapsamda kurula sunulan önerge ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artış 1300 silindirin altındaki motorlu taşıtlar için %15, daha fazla silindire sahip motorlu taşıtlar için ise %25 olarak uygulanmaya başlayacak. 2018 yılı itibariyle birlikte uygulanacak olan artışlar ile birlikte devlet hazinesinde de kısa sürede iyi seviyelerde bir artışın gerçekleşeceği öngörülüyor. Orta vadeli program kapsamında gerçekleştirilen diğer vergi artışları da komisyon tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here