Ana Sayfa Ekonomi Borsa’da BIST 100 Endeksi Zirveyi Gördü!

Borsa’da BIST 100 Endeksi Zirveyi Gördü!

Türkiye'de en sık tercih edilen yatırım alanı olan Borsa'da BIST 100 Endeksi bu hafta gelmiş geçmiş en yüksek rakamını gördü ve rekor kırdı!

1055
0
Paylaş

Borsa, genel olarak firmaların hisse senetlerini arz ettikleri ve yatırımcıların da bu hisseleri alıp sattıkları bir yatırım alanıdır. Bu yatırım alanında hisse senedi satın alanlar, aldıkları senetlerin alım satım değerleri ile kâr elde ederlerken, firmalar da ihtiyaçları olan finansal kaynağı sattıkları bu hisse senetleri ile öderler ve senet sahiplerine kâr payı öderler.

BIST 100 Endeksi, Borsa İstanbul Pay Piyasası temel endeksidir. Bu endeks, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan değeri ve hacmi en büyük 100 payın ortak performanslarından ölçümlenerek belirlenmektedir ve genel olarak Türkiye ekonomisi için önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Bu göstergenin yükselişe geçmesi ve değer kazanması, ekonomide canlılığın olduğuna işaret eder ve firmalar bu kapsamda büyük işlemler yaparak, alım satım alanlarında gelirler elde etmektedirler ve değer kazanmaktadırlar.

BORSA İSTANBUL’DAN REKOR PUAN!

Borsa İstanbul’un temel endeksi olarak kabul edilen BIST 100 endeksi haftaya rekor bir değer ile giriş yaptı. Bu değer BIST 100’ün gördüğü gelmiş geçmiş en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Endeksin puanı şuan için 110.409,43 olarak görülebilmektedir. Değerlendirmeyi bir önceki kapanışa göre gerçekleştirdiğimizde ise BIST 100’ün bir önceki kapanışına göre %0.6 puan değer kazandığı görülebilmektedir. Gün içerisinde 110.300 puanında dengelendiği bildirilen BIST 100’ün hareketliliğinin olumlu yönde devam edebileceği gündeme getirildi. 

AVRUPA BORSALARINA KIYASLA OLUMLU BİR GİDİŞAT

Dünya genelinde son 2 yıldır devam eden ekonomik dalgalanmalar halen etkilerini sürdürürken, Avrupa’da ekonomik açıdan gerilim bir süredir devam etmekteydi. Bu kapsamda avrupa borsaları gerileme ve gerilme sürecinde iken BIST 100’ün bu hareketliliği şaşırtıcı bir etki yarattı. Avrupa Borsalarında yaşanan düşüşlere rağmen BIST 100’ün yükselişinde ise dolar değerinin gerilemesinin etkili olduğu beyan edildi. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre Dolar/TL parametresinin 3,4518 değerini görmesinden sonra gerilemeye başladığı ve bu değerin önce 3.4440’a daha sonra ise 3.4460 arasında denge bulduğu bildirildi.

Gidişatın bu şekilde olumlu ilerlemesinin Türkiye ekonomisi için hem kısa hem de uzun vadede çok fazla avantajı elde edebilmemize neden olacağı düşünülüyor. Ekonomistlerin yaptıkları analizler sonucunda ise BIST 100’ün bu olumlu gidişatının birkaç basamak için olsa dahi bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here