Ana Sayfa Ekonomi ABD İle Yaşanan Diplomatik Vize Krizinin Piyasalara Yansımaları

ABD İle Yaşanan Diplomatik Vize Krizinin Piyasalara Yansımaları

ABD-TÜRKİYE arasında yaşanan vize gerginliği sonrasında ekonomideki yansımaları nasıl oldu ? Detaylar haberimizde.

677
0
Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında son yılların en büyük diplomatik krizi yaşanıyor. 

Vize krizi olarak da adlandırılabilecek olan gerilim ekonomik açıdan da zarar vermiş durumda. Bir gecede değişen durumlar ile birlikte ekonomik dalgaların oldukça fazla yaşanan ülkemizde ekonomik düşüşün bir gecede en yüksek düşüşlerinden birisi yaşandı. 

Cuma günü piyasaların kapanış vakti geldiğinde yıllık hedef olan 3.50 sevisyesi dolar beklentisine uygun olarak bir düşüş yaşanmış ve 3.6150’lik bir değer ile Amerikan Doları haftayı kapatmıştı. Dün yaşanan vize krizinden sonra ise gece bankalar 3.68 ile dolar satışına intenet üzerinden başlamıştı. Bu yüzden sabah piyasalar açıldığında ilk değerleri herkes merak ediyordu. Sabahı 3,69 ile açan amerikan doları gün içinde 3,7884’i görmesine rağmen %3,14’lük bir artış ie birlikte günü 3,7280 ile kapattı.

Euro konusunda da bir artış gerçekleşti. Euro haftanın ilk gününü %3,39’luk bir artışla birlikte 4,38 ile kapattı. Günün bir artışını gerçekleştiren ise altın oldu. Gram altın %0.52 artış ile birlikte 153,7887 TL olarak günü kapattı. Borsa İstanbul da günü %3,39 ‘luk bir zarar ile kapattı.

İngiliz Sterlini de bir başka rekora imza atan para birimi oldu. Pazartesi günü itibariyle Sterlin, Türk Lirası karşısında %3,89 ‘luk bir artışa imza atarak günü 4,9042 ile kapattı. 

ABD – TÜRKİYE ARASINDA NE YAŞANDI ?

Olayların temelini hazırlayan ilk olay, ABD büyükelçiliği çalışanı Metin Topuz Fetö soruşturması kapsamında casusluk sebebi ile gözaltına alınıp ardından tutuklanması ile birlikte ABD büyükelçiliği konu ile alakalı olarak endişeli olduklarını ve sonuçlarının olacağını aktarmıştı. Türkiye’nin bu konu ile alakalı olarak herhangi bir şey yapmaması üzerine ABD’nin Türkiye büyükelçiliğinden yapılan açıklamada Türkiye vatandaşlarınıa göçmenlik dışı vize başvurusu alınmayacağını belirtmişti. Bunun üzerine de Türkiye Cumhuriyeti Devleti de aynı şekilde bir misilleme ile Washington Büyükelçiliğince ABD vatandaşlarına aynı vize şartları tanınacağını yazılı bir açıklama ile belirtmişti. Bunun üzerine de gece boyunca ekonomik anlamda dalgalanmalar boy göstermiş ve pazartesi günü piyasayı işte bu bu şekilde etkilemişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here