Ana Sayfa Ekonomi 6736 SGK Yapılandırma Dördüncü Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

6736 SGK Yapılandırma Dördüncü Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

6736 sayılı kanun ile birçok alanda borçlara yapılandırma imkanı sağlanmıştır. Üçüncü taksiti ödenen yapılandırma borçlarının dördüncüsü de bu ay ödemesi ödenecektir.

842
0
Paylaş

6736 Alacakların Yeniden Yapılandırılması kanunu ile birçok borç tekrardan yapılandırılarak taksitlere bağlanmıştır. Devlet biriken borç yükünü belirli dönemlerde yapılandırma yaparak telafi etme yoluna gitmektedir. 6736 sayılı kanun ile 2016 haziran dönemi öncesi bağkur prim borçları, işveren SSK prim borçları ve diğer SGK prim borçları dahil olmak üzere geniş bir alanda yapılandırma yapılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları için üçüncü taksit 31 Ağustos 2017 son ödeme tarihi iken bayram nedeniyle bu tarih 5 Eylül 2017’ye ertlenmişti. Eylül ayında ödenen üçüncü taksitin ardından yapılandırmada dördüncü taksit ise bu ayın sonunda ödenecektir. 6736 sayılı kanunla yapılan yapılandırmaların dördüncü taksitinin son ödeme tarihi 31 Ekim 2017 olarak belirlenmiştir. Yapılandırma için hak verilen vatandaşlar belirli kriterler dışına çıkmadan bu taksitleri ödemek zorundadır. Zira sistem otomatik olarak kişinin yapılandırmasına son vermektedir.

Yapılandırma borçlarını öderken yılda 2 kez taksidinizi aksatabilirsiniz. Bunun dışında yapılan aksatmalar sizi sistemeden atacaktır. Bu doğrultuda birinci ve ikinci taksidinizi düzenli ödediyseniz yapılandırma içinde kalmaya devam ediyorsunuz. Yapılan bu yapıladırma kapsamında motorşu taşıtlar vergisi, trafik para cezaları, yapılandırılan borçların bankalara ödenmesi, 6552 sayılı kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması, 50 Türk Lirası ve altındaki borçların silinmesi, matrah ve vergi arttırımında vergi incelemesinde muafiyet gibi konular yer almaktadır. Bu kanun ile hem yapılandırma yapılabilir hem vergi indirimine  gidilebilir hem de çok küçük meblağlı borçlar siline bilmektedir. 

Söz konusu yapılan yapılandırmada taksitler kanunda belirtilen usul ve esaslara göre yapılmaktadır. Yapılandırma ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerinde, ATM’lerden, anlaşmalı bankanın mobil şubesi ya da intenet bankacılığından, kredi kartı ile ya da Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Bu ödemeleri belirtilen tarihler içinde yapılandırma ödemelerini yapmalısınız. Dördüncü taksit olan 31 Ekim 2017 tarihli ödemeyi bu yöntemi kullanarak yapabilirsiniz. Eğer ikinci bir taksit aksatma imkanınız yoksa son ödeme tarihini kesinlikle kaçırmayınız. Ödemelerinizi nakit olarak yapabileceğiniz gibi kredi kartı ile de yapabilmektesiniz. Sistem üzerinden ya da banka şubelerini kullanarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here