Ana Sayfa Ekonomi 3 Milyon 217 Bin Kişi İstihdam Ne Zaman Yapılacak? İşte Detaylar

3 Milyon 217 Bin Kişi İstihdam Ne Zaman Yapılacak? İşte Detaylar

İstihdamın ne zaman yapılacağı bilinmemekle birlikte 3 milyon 217 bin kişiye iş imkanının verilmesi bekleniyor. İstanbul Finansbank Zirvesi'ne katılan Maliya Bakanı Naci Ağbal, ekonomi ile ilgili görüş ve düşüncelerini belirtirken, iş istihdamı konusunda fikirlerini beyan etti.

718
0
Paylaş

Ülkemizin bir numaralı ve en önemli ulusal sorunu işsizliktir. İşsizliği azaltmak ve ortadan kaldırmak, verimli istihdamı geliştirmek ülkemizin başlıca gündem maddesidir.

İşsizliği ortadan kaldırmak ve çözüm yolu bulmak için KOSGEB, İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi kamu kurumları ve kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Asgari ücret  açlık sınırının üzerine çıkarılmalı ve mesleki eğitimler arttırılmalıdır. Birçok geç okumuş olduğu meslek dalını yapmamakla birlikte farklı sektörlere yönelmiştir. Doğal olarak da bu durum nitelikli kalifiye aleman sıkıntısını doğuracak, yapılan işten verimin düşmesine neden olacaktır. Bu durumu fark eden işletmecilerde kalifiye eleman alma eylemine girişecek ve onca okuyan genç yine madur durumda kalacaktır.

Ülkede çalışma çağındaki 58.8 milyon insanın sadece 27.6 milyonu çalışıyor; buna karşın 31.2 milyonu herhangi bir işte çalışmıyor. Bu sayısal verilerden de anlaşılıyor ki  her 100 kişiden 53’ü birtakım nedenle dolayı çalışmıyor veya çalışamıyor.

Resmi rakamlar incelendiğinde işsizlik oranı yüzde 10.7 ile çok yüksek. Yıllardan beri orta gelir tuzağı gibi “işsizlik tuzağı” yüzde 10 civarında seyredip duruyor.

Peki işsizliği nasıl ortadan kaldırabiliriz ve bunun için neler yapılmalıdır?

İstihdamın ne zaman yapılacağı bilinmemekle birlikte 3 milyon 217 bin kişiye iş imkanının verilmesi bekleniyor.  İstanbul Finansbank Zirvesi’ne katılan Maliya Bakanı Naci Ağbal, ekonomi ile ilgili görüş ve düşüncelerini belirtirken, iş istihdamı konusunda fikirlerini beyan etti . 

İş bulma sıkıntısıın yaşandığı ülkede Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın gelecek planları iş sıkıntısı yaşayan gençlere umut ışığı oldu. Ağbal, Kişi başına milli gelirin 2017 10 bin 579 olacağını söylerken, bu milli geliri 2020’de 13 bin dolara çıkaracaklarını beyan etti. Bu sayede 3milyon 217 bin kişiye iş istihdamı sağlanabileceğini söyledi. 

İstihdam ise 2018-2020 yılları arasında gerçekleşeceği belirlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here