Paylaş

Günümüzde her apartmanda ya da sitede çalışan görevliler bulunuyor. Bu görevlilere apartman görevlisi ya da kapıcı diyoruz. Kapıcı olarak çalışan her bireyin maaşı asgari ücret üzerinden hesaplanarak sigortalı bir şekilde çalıştırılması amaçlanıyor. 

Kapıcı olmak isteyenlerin intenet üzerinden sıkça araştırdığı soruların yanıtını haberimizde derledik. Kapıcılar ne kadar maaş alır? Nasıl kapıcı olunur? gibi hepsi haberimizde..

Emekli olmayan apartman çalışanı brüt maaşı üzerinden yüzde 14 SGK prim payı ve yüzde 1 oranında işsizlik payını alır. Gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Asgari geçim indirimi de bulunmamaktadır. 

Brüt maaşları 3.577,50 TL, yüzde 14 oranında kesilen SGK payıyla ise 500,85 TL, yüzde 1 işsizlik 35,78 TL, net maaş ise 3.040,88 TL olarak belirlenmiştir. 

Apartmanların talepleri doğrultusunda alınan bu kişilerden bazen MEB tarafından onaylı Halk Eğitim Merkezlerinin verdiği sertifika istenebilir. Onun haricinde apartman veya site işlerinden anlayan insanların tercih edildiği ortadadır. 

Kazan dairesinde yer alan dairede oturabilir, birkaç faturadan mahrum tutulabilir ve özellikle kazan yakma işini bilmesi gerekir. 

Apartman çalışanlarının sigorta pirimleri brüt maaş üzerinden hesaplanıyor. 

İşverenin çalıştırdığı kapıcıların sigortaları imzalanan form ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekir. 

Kapıcının işine nasıl son verilir? Kazan dairesini kontrol etmeli, kalorifer zamanında yanmalı, ortak alanlar temizlenmesi, bahçe ve park işlerine bakılmalı, demirbaşları güvende tutmalı ve çöpleri zamanında almalıdır. Bunlar apartman görevlisinin sorumlulukları arasında yer alır. 

İşten çıkarılmasında görevini kötüye kullanma ya da yukarda yazılanları yapmaması yer alabilir. Onun haricinde sözleşme süresinin dolması, apartman görevlisinin vefatı, tek taraflı sözleşme feshi gibi durumlarda da apartman görevlisi işten çıkarılabilir. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here