Paylaş

 

Hayvancılık ile uğraşan vatandaşların merakla beklediği buzağı desteklemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son dakika gelişmesi yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılı için henüz net bir tarih vermese de şu açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli: “Son 19 yılda hayvancılığa toplam 73 milyar lira destek ödedik” ifadelerini kullanmıştı. Ödenek için başvuruda bulunan vatandaşlar “Buzağı destek ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak?” sorularına ait yanıtı araştırmaya başladı. Buzağı destek ödeme tarihleri bu noktada merakla bekleniyor.” açıklamalarında bulundu.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen buzağı desteklemeleri yattı mı, ne zaman yatacak soruları merak edilirken hayvancılık sektöründe uğraşan çiftçiler 2021 yılı için araştırmalara koyuluyor.

Buzağı destek ödemeleri başvuru şartları nelerdir?

 • Buzağılar 1/1/2018-31/12/2018 tarihleri arasında doğmuş olmalı,
 • Birinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için 1/10/2018 tarihine kadar,
 • İkinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için ise 1/4/2019 tarihine kadar TÜRKVET/E-Islah’a kayıt edilmiş,
 • Doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalı,
 • Buzağıların programlı aşıları (dişiler için brusella ve şap, erkekler için şap) yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olmalıdır.

Buzağı desteği sorgulama işlemi nereden yapılıyor?

Buzağı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Sizde buzağı desteği sorgulama sonucunu merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

2021 Buzağı desteği ne kadar oldu?

2021 buzağı destek ödemelerinde askıya çıkarılan listede

 • 4 Ay ve üzeri buzağılara 350 TL/baş,
 • Soy kütüğüne kayıtlı 500 TL/Baş,
 • Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu (ilave) 50 TL/Baş,
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL/Baş şeklinde destekleme ücretleri belirlendi.

2021 Buzağı destekleri ne zaman yatacak?

2020 yılında bin 551 yetiştiricinin 1 milyon 570 bin buzağısı için toplam “641 bin 600 bin lira” destekleme ödemesinin 27 Kasım 2020 tarihinde yarın saat 18:00′ dan itibaren üreticilerin hesaplarına aktarılmıştı. Başvurular ise 31 Aralık 2021 tarihinde son bulmuştu. 2021 yılı ödemeleri için henüz net bir tarih verilmedi.

Buzağı 4 ay (120 gün) öncesinde satma şartları nelerdir?

 Buzağı yetiştiren bir çiftçi 4 ay büyütmeden buzağılarını satamaz. Çiftçi en az 50 baş dişi sığırı olan çiftçiler 4 ay öncesinde buzağılarını satabilir.

Eğer çiftçi erken satmak istiyorsa kayıtlı olduğunu il veya ilçe müdürlüklerine giderek satış yapacağını söylemeli ve buzağıda bulunan kulak küpe numarasını dilekçe ile bildirmelidir.

Bu bilgilerin listesi HAYGEM’e bağlıdır ve oraya bildirilir.

 • Buzağı destek ödemelerinde; programlı aşıları tamamlanmış 4 ay veya üzeri buzağılama yaşı 810 gün olan ve düve buzağı ile arasında 450 gün olan ineklere devlet doğan buzağılara 370 TL vermektedir.
 • Etçi ve kombine ırkı boğaların sperması ile suni tohumları Bakanlık tarafından izin verildiyse bu doğan buzağılamadan 600 TL/baş ödenmektedir.

Bakanlığın belirlediği iller; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şınak, Trabzon, Tunceli ve Van illerinde doğan buzağılara ek 100 TL/ baş ödenmektedir.

 • Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılara ise ek olarak 175 TL ödenir.
 • Döl kontrolü protokolü kapsamı sonucunda suni tohumlama ile doğan buzağılara ek 50 TL  baş ödenir.
 • Destekleme şartlarını karşılayan buzağılara ise ödemeler birim miktarının 1-20 başa kadar, tamamı ise 21-100 başa  kadar %75 ‘İ ise 101-500 baş için devlet %50 ödenek tutmaktadır.

Bu süreçte üreticinin mağdur edilmemesine dikkat eden Tarım ve Orman Bakanlığı, çiğ süt desteklerinin arttığını açıkladı.

Önek olarak 2020 yılı aralık ayı ile 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayları için çiğ süt priminde 10 kuruştan 15 kuruşa yükseldiğini belirtti. Bakan, üreticiler tarlasına gitsin, üretimine devam etsin çağrısında bulunurken gerektiği taktirde çiftçiye bütün ürünleri alacağını duyurdu. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kesin talimatı vardır dedi.

Bakan Pakdemirli, gerektiği taktirde sür üreten çiftçilerin Et ve Süt Kurumlarından alabileceğini de söyledi. Sonuç olarak Bakan Pakdemirli, üretim yükseldiğinde fakat ürünlerde daralma yaşandığında üreticilerin bu konuda mağdur olmayacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here