Ana Sayfa Ekonomi 2018 için Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı yüzde 40’tan yüzde 25’e düşürüldü

2018 için Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı yüzde 40’tan yüzde 25’e düşürüldü

2018 için Motorlu Taşıtlar Vergisi oranı yüzde 40'tan yüzde 25'e düşürüldü. İşte yeni zam oranları ve yetkililerin açıklamaları.

542
0
Paylaş

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ kısa bir süre önce yeni yılda uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi zam oranını %45 olarak açıklamıştı. Ancak yapılan bu açıklamanın ardından vatandaş çok yoğun bir şekilde bu duruma isyan etti. Yüksek vergi oranları sebebiyle vatandaşların geçim zorlukları yaşayacağı göz önünde bulunduruldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ZAM ORANLARINI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MTV’ye %40 zam hakkında değerlendirmede bulunmuştu. Erdoğan, zam oranının Bakanlar Kurulu tarafından bir kere daha değerlendirileceğini belirtti ve indirime gidilebileceği notasını vermişti. Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme yapacağını da konuşan Erdoğan, konuya ilişkin adımların atılacağını açıklamıştı.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YÜZDE 40’TAN YÜZDE 25’E DÜŞÜRÜLDÜ

Bir süredir vatandaşın ve hükümetin gündeminde olan bu konu kararlaştırıldı. Torba tasarının kabul edilmesiyle birlikte MTV’de yeni bir değerlendirme ortaya çıktı. 1300 CC altı araçlar için yüzde 15, 1300 CC üstü araçlar için yüzde 25 zam yapılacağı açıklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından belirlenen bu oranla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamada bulundu.

AĞBAL: YENİ YILDA İLAVE HİÇBİR ZAM YAPILMAMIŞ OLDU

Maliye Bakanı Ağbal, 1300 CC araçların yeniden değerlendirildiğini ve rakam artışı yaşandığını konuştu. Netice itibariyle araçlara yeni yıl içerisinde ilave zam yapılmadığının altı çizildi. Ağbal, devlet bütçesiyle ilgili açıklamaları kısa süre sonra yapacağını açıkladı.

MOTOR HACİMLERİNE GÖRE YENİ MTV ZAM ORANLARI

1300 CC ve aşağısındaki eski araçlar için yüzde 15 oranında MTV uygulaması yapılacak.

1301 CC ve üzerindeki bütün taşıtlar için uygulanacak zam oranı yüzde 25 olarak belirlenmiştir.

Ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı aracın yaşına ve tipine göre de değişkenlik göstermektedir. Eski model araçlarda daha az vergi alındığı görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here