Ana Sayfa Ekonomi 2018 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak

2018 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak

Asgari ücretli çalışanların gözü kulağı 2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağında. 1.404 Türk Lirası olan asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merakla bekleniyor.

845
0
Paylaş

2017 yılı itibariyle asgari ücret 1.404 Türk Lira. 2018 yılı için asgari ücret ile çalışanlar ne kadar zam yapılacağı konusunda merak içindeler. Yapılan değerlendirmelerle 2018 yılı için % 5 oranında bir zam yapılması ön görülüyor. Asgari ücret komisyonu daha toplanmasa da bu oranın üzerinde bir zam yapılmayacağı gelen haberler arasında. 2018’de 1.540 Türk Lira olması beklenen bu asgari ücretteki 100 Türk Lirası artışın zam değil brüt tutar üzerinden bazı vergilerin alınmayarak böyle bir artış yaşanacağının altı çizildi. Normal şartlar altında 50  ile 70 Türk Lirası arasında bir zaman ön görülen 2018 yılı için beklentiler bu yönde. Çalışanlar asgari ücretin 1.900 Türk Lirası olmasını beklerken bu beklentinin gerçekleşmesinin mümkün olmayacağı değerlendiriliyor. Asgari ücret ile ilgili görüşmeler ve analizler devlet tarafından devam ediliyor.

İşçi sendikaları asgari ücretin 1.900 Türk Lirası olmasını isterken işveren sendikaları ise geçen yıl ki yapılan artış doğrultusunda bu yıl asgari ücrete herhangi bir artış yapılmaması görüşünü savunuyor. Elbette ki böyle bir durumun gerçekleşmesi ihtimali oldukça zor. Hükümet asgari ücrete vergilerden kesinti oluşturarakta olsa zam yapacağı ortada. Ama bu zam oranının yüzde kaç olacağı ya da kaç lira olacağı henüz bilinmiyor. Sadece yapılan ön gürüler doğrultusunda  2018 yılı için asgari ücretin 1.540 Türk Lirası olacağı yönünde. Asgari ücretli aileler iyi bir zam yapılmaması durumunda durumlarının çok zorlaşacağını dile getirirken  şuan bile bir asgari ücret maaşıyla geçinmenin çok zor olduğunu söylüyorlar. Hayat şartlarının giderek pahalanması ama aynı oranda asgari ücrete zam  yapılmaması doğal olarak bir dengesizlik oluşturuluyor. Bu dengenin ne zaman kurulacağı merak ediliyor. Asgari ücret ile çalışan milyonlarca insan 1.900 Türk Lirası asgari ücret rakamını duyunca umutlansa da bu rakamın verileceği açıkçası beklenmiyor. Geçen yıl 100 Lira yapılan zam bu yıl yapılacak mı o bile belirsizliğini korurken 1.900 Türk Lirası bir hayli zor görülüyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here