Ana Sayfa Ekonomi 2017 Yılı Çiftçi Tarımsal Desteklemeleri Bugün Ödenmeye Başlıyor!

2017 Yılı Çiftçi Tarımsal Desteklemeleri Bugün Ödenmeye Başlıyor!

Çiftçilere müjdeli haber. 2017 tarımsal desteklemeleri bugünden itibaren ödenmeye başlıyor.

768
0
Paylaş

Çiftçilerin uzun süredir merakla beklediği haber Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2017 yılı tarımsal destekleme kapsamında bugünden itibaren üreticelere ödemelerinin yapılacağını bildirdi. Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticelere ödenecek miktarın toplam 918,5 milyon lira olacağını açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yaptığı açıklamaya göre; Toplam 918,5 milyon lira ödeme gerçekleştirilecektir. Ödemelerin içeriği olarak da, çiğ süt desteği için 320 milyon lira, buzağı desteği için 445 milyon lira, süt tozu desteği için 15 milyon lira, tiftik ürünü desteği için 5 milyon lira, malak desteği için 4,2 milyon lira, tarım sigortaları desteği için 105 milyon lira, kırsal kalkınma yatırımları desteği için 11,3 milyon lira, Genç Çiftçi projesi desteği için 13 milyon lira olmak üzere, toplam desteğin 918,5 milyon lira olacağını belirtti.

Sene başından bu yana yapılan ödemeler de dahil edildiğinde, üreticilere verilen desteğin toplam 10,5 milyar lira olacağını belirten Ahmet Eşref Fakıbaba, “Böylece 2017 yılı için üreticilere verilmesi planlanan toplam 12,8 milyar liralık tarımsal hibe desteğinin yüzde 82 gibi büyük bir kısmının ödemesini tamamlamış olacağız.” diye belirtti. Ayrıca Ahmet Eşref Fakıbaba, ödemelerin TC kimlik numarasına göre yapılacağının da altını çizdi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl ödenecek tutar Resmi Gazete’de belirtilene göre ; 
Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 17 lira ; çeltik, pamuk için dekar için 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 40 lira ; yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 17 lirası mazot, 4 lirası olmak üzere toplam 21lira; aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 15; fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 9 lirası mazor, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 13, nadas için de 5 liralık mazot desteği verilmesi kararlaştırılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here