Ana Sayfa Ekonomi 2 Ekimde Başlayan Altın Tahviline Vatandaştan Yoğun İlgi

2 Ekimde Başlayan Altın Tahviline Vatandaştan Yoğun İlgi

2 Ekim'de başlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına vatandaşın ilgisi yüksek.

612
0
Paylaş

Ülkemizde yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen, geleneksel tasarruf aracı olarak kullanılan altın, genellikle evde ‘yastık altı’ tabiri ile ya da bankalarda tutularak önemli bir miktarda finans kaynağı reel ekonomiye katkı sağlamıyor. Uzmanlar tarafından tahmini olarak 2 bin ton olarak bildirilen yastık altında biriktirilen bu altınları ekonomiye kazandırmak için hazine bir takım çeşitli  yatırım araçlarını devreye sokuyor. Bireysel yatırımcılar için yeni bir formül olan altın tahvili ve altına dayalı dayalı kira sertifakası uygulamasıyla birlikte, ekonomiye çok daha hızlı olumlu dönüşün olacağı öngörülüyor.

Türkiye yatırımlarını sadece iç tasarruflarla kontrol edemezken, dış finansman açığı ihtiyacı ve cari açık ülke ekonomisi kırılgan bir hale getiriyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından faaliyete geçirilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulaması 2 Ekim 2017 itibari ile başladı. Vatandaşın ilk iki günde uygulamaya ilgisinin yoğun olması, uygulamanın esası bakımından olumlu karşılandı.  Yatırım yapmayı düşünenler, bulundukları bölgedeki tüm Ziraat Bankası şubelerinde talepte bulunup, bu işlemi gerçekleştirebileceklerdir.  4 ayrı ihraç programında 81 ilde de başlayacak olan bu uygulamanın, 1.etap talep toplamı işlemi; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Rize, Samsun ve Zonguldak’ta gerçekleştiriliyor.

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI NEDİR ?

Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, sadece bireysel yatırımcılara satılmak üzere altın tahvilini iki ürün olarak sunuyor. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası.

Hazine’nin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre; Faizli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcı için uygun olan tahvili , iki yıl vadeli bir ürün. Yatırımcı altı ayda bir kupon faiz elde ediyor. Altın fiyatına endeksli yüzde 1.20 (yılllık 2.40) getiri sağlayacak. Kazançların ödemesi, yatırımcılara TL cinsinden yapılacaktır.

HANGİ ALTINLAR ALINACAK, HANGİLERİ ALINMAYACAK ?

4 ayrı talep toplama döneminde bulunulacak bu uygulamada, 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar kabul edilecek olup ; Takı ile Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir.

1. Etap : 2-6 Ekim arasında.
2. Etap : 9-13 Ekim arasında
3. Etap: 16-20 Ekim arasında
4. Etap : 23-27 Ekim arasında yapılacaktır.

YATIRIMCIYA AVANTAJI ÇOK

Altınlar devlet güvencesi altında saklanılacak olup, sıfır vergi alınacaktır. 6 ayda bir yüzde 1.20 ile ek getiri imkanı. Yatırımcı istediği zaman satabilecek olup, vade sonunda isterse “ziynet altını” alma hakkına sahip olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here