Ana Sayfa Eğitim Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. ve 2. Oturumları Nasıl Uygulanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 1. ve 2. Oturumları Nasıl Uygulanacak?

Milyonlarca üniversite adayının merak ettiği yeni üniversiteye giriş modeli nihayet açıklandı. Açıklamalar YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan.

420
0
Paylaş

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sınavındaki değişiklikleri açıkladı. Saraç, yeni sınav modelinde adayların iki farklı oturuma katılacağını açıkladı. İlk oturumda adayların Temel Yeterlilik Testine tabii tutulacağını açıklayan Saraç, adayların pek çok yönü ölçülecek. Akıl yürütme, sözel ve sayısal beceri, Türkçe’yi doğru kullanma ve dil hakimiyeti gibi ölçütler baz alınacak. Saraç, bu sınavın bütün yükseköğretim sistemlerinde mevcut olduğunu açıkladı.

Adayların gireceği ikinci sınavda ise lise müfredatı yer alacak. Adayların lisede gördüğü derslerden oluşan bu test Temel Yeterlilik sınavından sonra uygulanacaktır.

YENİ SINAV MODELİNDE SINAV TAKVİMİ

Adaylar Dil sınavı dışındaki sınavlara bir hafta sonu Cumartesi günü girecektir. Bu sınavlar tek günde iki oturum şeklinde yapılacaktır. Pazar günü ise tek oturumda yabancı dil sınavı yapılacak. Bu sınavda da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 80 soru çözülecek.

Birinci oturum, Türkçe ve Temel Matematik testlerinden oluşacak Temel Yeterlilik Sınavı olacaktır. Bu sınavlar yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş müfredattan oluşacaktır. Lisans veya ön lisans eğitimi alacak olan bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu olmaktadır.

BİRİNCİ OTURUM NASIL UYGULANACAK?

Birinci oturumda 40’ar soruluk Türkçe ve Matematik testi soruları çözülecektir. Bu sınav Cumartesi günü sabah saatlerinde gerçekleşecektir. Sınavın puan türü ise TYT-PUANI olarak adlandırılacaktır.

Birinci oturum tamamlandıktan sonra öğrenciler öğle yemeği yiyebilecektir. Burada ikinci oturum gerçekleşmeden önce öğrencilerin rahatlaması sağlanacaktır. Böylelikle aday ikinci oturuma zihinsel anlamda da fiziksel anlamda da hazır olacaktır.

Birinci oturumda Türkçe ve Matematik testlerinin ağırlıkları %50 olarak belirlenmiştir.

BARAJ PUAN UYGULAMASI YAPILACAK MI?

Adayların ön lisans bölümlerinden herhangi birini tercih edebilmesi için 150’den daha yüksek puan alması gerekmektedir. Lisans bölümü tercihi yapabilmek için ise herhangi bir puan türünde 180 almak gerekiyor.

İKİNCİ OTURUM UYGULAMASI NASIL YAPILACAKTIR?

İkinci oturum Cumartesi günü öğleden sonra yapılacaktır. 40 tane Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya, 40 tane Sosyal Bilimler, 40 tane Matematik ve 40 tane Fen Bilimleri çözülecektir.

Sözel puan türünde, Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50 iken Sosyal Bilimler testinin ağırlığı da %50’dir.

Sayısal sınavda ise Matematik testinin ağırlığı %50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise %50 olarak belirlenmiştir.

Eşit Ağrlık Sınavında Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 testinin ağırlığı %50, Matematik testinin ağırlığı %50 olarak açıklanmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here