Ana Sayfa Eğitim Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) nasıl olacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta...

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) nasıl olacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Açıkladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklandı.

446
0
Paylaş

Uzun zamandan beri kamuoyunu meşgul eden LYS ve YGS sınavının kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konsuyken yeni sistemin ne olacağı ve ne zaman uygulancağı adaylar tarafından yakından takip ediliyordu. Bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yeni sınav sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Eski sınav sisteminin tamamen kaldırıldığını açıklayan YÖK Başkanı yeni sınavın adını Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirldiğini açıkladı. Sınavın içeriği ile ilgilide birçok bilgi paylaştı. YKS içeriği şöyle.

YKS Haziran ayında hafta sonu 2 günde 3 oturumda tamamlanacak. Birinci günü ilk oturumda 40 Türkçe 40 Matematik sorusu sorulacak ve adaylar öğle arasına girecek. Ardından ikinci oturum yapılacak ve Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri soruları adaylara yöneltilecek. Bu oturumdaki soru sayıları mefredata göre şekillenecek. İkinci gün tek oturumda ise dil sınavı yapılarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı tamamlanmış olacak. Adaylar ilk oturumda Türkçe ve Matematik sorularını yanıtladıktan sonra Temel Yeterlilik Test Puanını (TY T-Puan) belirlemiş olacaklar. Bu puan türünün belirlenmesinde % 50 Türkçe %50 İse Matematik testinin ağırlığı alınacak. Temel Yeterlili Puanları adayların hangi programa başvuru yapacaklarını belirleyecek. 150 puan baraj puanı olacak ve bunun altında puan alanlar herhangi bir programa tercih hakkı kazanamayacak. 180 ve üzeri puan alan adaylar lisasn programlarına tercih hakkı kazanacak. Ayrıca 200 puanın üzerinde alan adaylar diledikleri tadirde bu puanı bir yıl sonra kullanabilecekler. 

Puan türlerinde de indirime gidiliyor. 8 puan türünden 5 puan türüne gidiliyor. Daha kolay ve anlaşılır tercih yapılabilmenin önüne açılıyor. Beş haftada tamamlanan sınavı 1 hafta sonunda tamamlanması ve  altı oturumdan oluşan sınavın üç oturumda bitmesinin önü açılmış oluyor. Temel Yeterlilik Testi’nin etkisi % 40 olacak. ortaöğretim puan hesaplanmasında bir değişikliğe gidilmeyecek. Bu sınavada belirliyi unsur Türkçe ve Matematik olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here